Bilgi
Travmayı takiben başlayan şiddetli ağrı, ayağın üstüne basamama, morarma, basmakla veya dokunmakla hassasiyet, şişlik ve kırık parçalarının kaymış olduğu durumlarda ayak bileği şekil bozuklukları görülebilir. Bazen kırık açıksa kanama da görülebilir.
Sebep
Ayak bileği eklemini tibia, fibula ve talus kemiklerinden oluşur. Düşme, trafik kazası ya da spor yaralanmaları sonucu ayak bileği eklemini oluşturan kemiklerden herhangi birisi kırılabilir. Kırılma bir veya daha fazla kemikte olabilir.
Bakım
-
Tahlil
Ayak bileğinin iki ya da üç yönlü radyografileri tanı da yeterli olmaktadır. Ancak, doktorunuz gerek duyduğu takdirde Bilgisayarlı Tomografi ya da MR görüntüleme gibi ileri tetkikleri isteyebilir.
Etken
Ayak bileği kırıkları, ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazası ve direk darbe gelmesi gibi nedenlerle olabilir.
Tedavi
Kırık uçlarında kayma yoksa çoğunlukla ameliyata ihtiyaç olmadan alçı ya da atele alınarak tedavisi yapılır. Ancak kırıkta kayma varsa ya da açık kırıksa cerrahi tedavi uygulanır.
Risk
İleri yaş, osteoporoz, demans, sigara içimi gibi nedenler kırık riskini artırır.

Hastalık Sorgulama Programı