Kırık - Ayak Bileği


Bilgi

Travmayı takiben başlayan şiddetli ağrı, ayağın üstüne basamama, morarma, basmakla veya dokunmakla hassasiyet, şişlik ve kırık parçalarının kaymış olduğu durumlarda ayak bileği şekil bozuklukları görülebilir. Bazen kırık açıksa kanama da görülebilir.

Sebep

Ayak bileği eklemini tibia, fibula ve talus kemiklerinden oluşur. Düşme, trafik kazası ya da spor yaralanmaları sonucu ayak bileği eklemini oluşturan kemiklerden herhangi birisi kırılabilir. Kırılma bir veya daha fazla kemikte olabilir.

Bakım

-

Tahlil

Ayak bileğinin iki ya da üç yönlü radyografileri tanı da yeterli olmaktadır. Ancak, doktorunuz gerek duyduğu takdirde Bilgisayarlı Tomografi ya da MR görüntüleme gibi ileri tetkikleri isteyebilir.

Etken

Ayak bileği kırıkları, ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazası ve direk darbe gelmesi gibi nedenlerle olabilir.

Tedavi

Kırık uçlarında kayma yoksa çoğunlukla ameliyata ihtiyaç olmadan alçı ya da atele alınarak tedavisi yapılır. Ancak kırıkta kayma varsa ya da açık kırıksa cerrahi tedavi uygulanır.

Risk

İleri yaş, osteoporoz, demans, sigara içimi gibi nedenler kırık riskini artırır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı