Ayak Bileği Burkulması


Bilgi

Ayak bileği burkulduğunda, ayak bileğinin dış kısmında hemen bir şişlik ortaya çıkar ve birkaç gün içinde topuğa ve ayak tabanına doğru yayılan bir morluk gözlenir.

Sebep

Ayak bileği burkulması oldukça sık rastlanan bir durumdur ve hemen hemen herkesin hayatı boyunca başına bir kaç kez gelir. Ayağın içe dönmesi ve dış taraftaki bağların hasarlanması kastedilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Travma öyküsü, fizik muayene ve direk grafiler

Etken

Ayak bileği burkulmasında, ayak hemen her zaman içe doğru döner ve dış taraftaki bağlar yaralanır.

Tedavi

Ayak bileği burkulmasında acil olarak yapılması gerekenler; burkulma sonrası o taraftaki ayak üzerine basılmamalı, ayak bileği dış kısmına soğuk (buz) uygulanmalı, bir elastik bandajla ayakucundan başlanarak yukarıya doğru sarılmalı ve kişi ayağını yukarıya kaldırarak istirahat etmelidir.

Risk

Ayak bileği burkulmasının, birkaç kez olması ve tedavi edilmemesi halinde, tekrarlama riski yüksektir. Özellikle yüksek topuklu giyen kadınlarda ve spor yapan erkeklerde sıklıkla rastlanan bu durumdur.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı