Bilgi
Tipik belirtiler; eklemde ağrı, şişlik, kızarıklık ve eklem hareketlerinde azalmadır.
Sebep
Eklemlerde bulunan ve içinde berrak bir sıvı olan keseye “bursa” denilmektedir. Bursalar, bağların (tendon veya kiriş) eklem kemikleri arasında ve üzerinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Vücudun birçok ekleminde bursa bulunmaktadır. Bursit ise bu kesenin yani bursanın iltihaplanmasıdır. Bursit sıklıkla omuz, diz, kalça ve dirsek eklemlerinde görülür. Ayak bileğindeki bursanın iltihaplanması ayak bileği bursiti olarak adlandırılmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Ayak bileği bursitinde tanı hastanın şikayetleri ve fizik muayene ile koyulur. Bazı olgularda ultrasonografi ve/veya MR ile tanıyı doğrulamak gerekebilir.
Etken
Eklem travması, artrit ve enfeksiyonlardır. Uzun süre yürümek gibi, aynı hareketin sürekli tekrarlanıyor olması tendinit ve bursit rahatsızlığına yol açabilir.
Tedavi
Öncelikle bursit tablosuna neden olabilecek aktivitelerin azaltılması ve istirahat önerilir. Bunun yanı sıra, antiinflamatuar ilaçlar, germe ve kuvvetlendirme egsersizleri ile şikayetlerde azalma görülür.
Risk
Spor ya da egzersiz yapmadan önce ısınma ve germe hareketleri yapmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede tendinit ve bursit oluşma riskini en aza iner. Ayrıca uzun yürüyüşler yapıyorsanız uygun ayakkabı seçmelisiniz.

Hastalık Sorgulama Programı