Dr Sistem App
Bursit Ayak Bileği

Bilgi
Tipik belirtiler; eklemde ağrı, şişlik, kızarıklık ve eklem hareketlerinde azalmadır.
Sebep
Eklemlerde bulunan ve içinde berrak bir sıvı olan keseye “bursa” denilmektedir. Bursalar, bağların (tendon veya kiriş) eklem kemikleri arasında ve üzerinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Vücudun birçok ekleminde bursa bulunmaktadır. Bursit ise bu kesenin yani bursanın iltihaplanmasıdır. Bursit sıklıkla omuz, diz, kalça ve dirsek eklemlerinde görülür. Ayak bileğindeki bursanın iltihaplanması ayak bileği bursiti olarak adlandırılmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Ayak bileği bursitinde tanı hastanın şikayetleri ve fizik muayene ile koyulur. Bazı olgularda ultrasonografi ve/veya MR ile tanıyı doğrulamak gerekebilir.
Etken
Eklem travması, artrit ve enfeksiyonlardır. Uzun süre yürümek gibi, aynı hareketin sürekli tekrarlanıyor olması tendinit ve bursit rahatsızlığına yol açabilir.
Tedavi
Öncelikle bursit tablosuna neden olabilecek aktivitelerin azaltılması ve istirahat önerilir. Bunun yanı sıra, antiinflamatuar ilaçlar, germe ve kuvvetlendirme egsersizleri ile şikayetlerde azalma görülür.
Risk
Spor ya da egzersiz yapmadan önce ısınma ve germe hareketleri yapmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede tendinit ve bursit oluşma riskini en aza iner. Ayrıca uzun yürüyüşler yapıyorsanız uygun ayakkabı seçmelisiniz.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı