Crest Sendromu


Bilgi

Tipik belirtiler el ve ayak parmaklarında solgunluk, soğukluk, şişme ve hissizlik ile el ve ayak derisinde kalınlaşmadır. CREST Sendromu ile oluşabilecek ciddi belirtiler ve komplikasyonlar ise yutkunma güçlüğü, böbrek hasarı, hipertansiyon ve anormal ve düzensiz kalp ritmidir. Yaygın sklerodermaya göre organ tutulumu geç başlar ve nispeten daha iyi seyirlidir.

Sebep

CREST Sendromu sistemik skleroderma hastalığının bir türüdür ve vücudun bağ dokularına saldıran, kronik, ilerleyici bir otoimmün hastalıktır. Vücudun herhangi bir bölgesini etkileyebilir. CREST adı, bu hastalığın tuttuğu deri, kaslar sindirim sistemi, diğer organlar ve damarların İngilizce isimlerinin baş harflerinden oluşmaktadır (calsinozis, raynaud, esofageal dismotilite, sklerodaktili, telenjektazi).

Bakım

-

Tahlil

Öncelikle belirtiler de dahil tıbbi geçmiş eksiksiz biçimde öğrenilir, ardından deri odaklı bir fiziksel muayene yapılır. Vücudun ürettiği antikorları ölçebilmek için yapılan kan testi tanı koydurucu testlerdendir. Ayrıca biyopsi de yapılabilir.

Etken

CREST Sendromunun gerçek nedeni bilinmemektedir ancak otoimmün (vücudun kendi kendini tahrip ettiği) hastalıklar içinde sınıflandırılmaktadır. Bağışıklık sistemi sağlıklı dokuları vücuda giren yabancı ve tehlikeli olarak algılar ve onlara saldırır. Bu süreç, deri, damar ve diğer organları ciddi bir biçimde etkileyebilecek olan kollajen denilen proteinin aşırı üretilmesi ve doku sertleşmesi ile sonuçlanır.

Tedavi

CREST Sendromunun tedavisi belirtilerin şiddetine, komplikasyonun varlığına, kişinin yaşına, sağlık geçmişine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. İlaç, yaşam tarzı değişimi, fizik tedavi ve egzersiz birleştirilerek bir tedavi uygulanabilir. Kollajen yapımını azaltan veya hastalığın seyrini çok iyi etkileyebilen bir ilaç henüz yoktur.

Risk

Nadir görülen bir hastalıktır ancak Afrikalı-Amerikalılarda Beyazlara nazaran daha yaygın olarak gelişir. Ayrıca erkeklere nazaran kadınlarda daha yaygındır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı