Lomber Spinal Stenoz


Bilgi

Spinal stenoz her zaman belirti vermeyebilir. Eğer varsa belirtileri; sırt ya da bacaklarda ağrı, uyuşukluk ve kramptır. Bacaklarda kuvvetsizlik meydana gelebilir. Yakınmalar uzun süre ayakta kalma ve yürümeyle artabilir. Belirtiler devamlı ya da nöbetler biçiminde gelip geçen şekilde olabilir. Sınırlı bir süre yürüdükten sonra bacaklarda güçsüzlük ve uyuşma nedeniyle durma ve çömelme gereği duyulabilir.

Sebep

Spinal stenoz, halk arasında dar kanal olarak bilinen bir hastalık olup, sık görülen bir hastalıktır. Genellikle bel omurlarında görülmekte ve lomber spinal stenoz olarak adlandırılmaktadır. Ancak boyun omurlarında da olabilir. Omuriliğin geçtiği kanal ve omurilikten çıkan sinirlerin geçtiği deliklerin bir şekilde daralması durumu olarak tarif edilebilir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik olarak öykü ve fizik muayene ile konur. Tanıyı teyid etmek için direk grafi MR ve tomografi gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.

Etken

Omurlar arasında disk adı verilen yapılar vardır. Bu diskler yaş ilerledikçe sıvı miktarlarını kaybederler ve bu durum diskin yük taşıma yeteneğinin azalmasına yol açar. Diskler sertleşerek bulunduğu yerden spinal kanala doğru yer değiştirir ve kanal çapının daralmasına neden olabilir.

Tedavi

Ağrıya sebep olan bir darlık varlığında, öncelikle antiinflamatuar tedavi ve ağrı kesiciler gibi cerrahi olmayan yöntemler denenmelidir. Yanıt alınamaması halinde cerrahi tedaviye geçilmesi uygun olacaktır.

Risk

İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı