Derin Ven Trombozu


Bilgi

Bacak veninde pıhtı oluştuğunda, bacak ağrısı, bacakta şişlik, kızarıklık ve sıcaklık hissi gibi belirtiler ortaya çıkar. Derin ven trombozu birçok önemli komplikasyona neden olabilir. En ciddi olanı, oluşan bu pıhtının parçalanıp bir kısmının kan akımına karışması ve bir organın damarını tıkamasıdır. Eemboli atması ya da pıhtı atması olarak tarif edilir. Emboliler; beyin, kalp veya akciğer gibi organların damarlarını tıkadığında ciddi sorunlara ve hatta ölüme yol açabilir. Buradan kopan bir pıhtı parçası kan akımına karışarak kalbe gelir. Kalbe ulaşan bu pıhtı, kalbi de geçip pulmoner arteri (akciğer atar damarı) tıkayabilir. Buna pulmoner emboli denir ve hayatı tehdit eden ciddi bir durumdur.

Sebep

Derin ven trombozu; özellikle bacaklar (baldır ve uyluk) ya da leğen boşluğu içinde bulunan büyük toplardamarların (ven) içinde kan pıhtısı oluşması durumudur. Oluşan bu pıhtı, damarı tıkayarak kan akımını engeller ve kanın kalbe geri dönüşü bozulur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, toplar damarlara dopler ultrason ve gereğinde anjiyografi veya venografi yapılabilir.

Etken

Derin ven trombozuna neden olan durumlar arasında, yaralanma (travma), geçirilmiş ameliyatlar, hareketsizlik (seyahat esnasında uzun süre oturmak, uzun süre yatak istirahatı), kalıtsal durumlar, ileri yaş, hamilelik, obezite, sigara içmek, kanser hastalığı, damar içine yerleştirilen kateterler, kemik kırıkları ve kanın pıhtılaşmasına neden olan bazı ilaçların kullanılması bulunmaktadır.

Tedavi

• Tedavi: Tanı ve tedavisi ile ilgilenen bölümler hematoloji, çocuk hematolojisi, iç hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları ve göğüs hastalıklarıdır. Tedavide kan sulandırıcı ilaçlar başlanır. Bu ilaçlar kanı sulandırarak yeni pıhtı oluşumunu engeller ve akciğere pıhtı atma ihtimalini en aza indirir. Ancak bu ilaç tedavisi var olan pıhtıyı temizleyemez. Pıhtıyı tamamen temizleyen tedavi yöntemleri sadece anjiyo işlemi ile yapılabilir. Her hastada anjiyo ile pıhtı temizleme tedavisi gerekli değildir, buna doktorunuz karar vermelidir.

Risk

Özellikle uzun süreli seyahatlerde mutlaka ayağa kalkmak ve dolaşmak önerilir. Aksi halde derin ven trombozu ve buna bağlı pulmoner emboli riski mevcuttur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı