Aşil Tendon Kopması

Bilgi
Tipik belirtiler; ağrı, baldırda hareketle artan ağrı, ayakta kuvvetsizlik, ayağı aşağı doğru bükememe ve ayak bileğinin arkasında şişliktir.
Sebep
Aşil tendonu alt bacağın arkasında bulunan baldır kaslarını topuğa bağlayan tendondur. Aşil tendonu koptuğunda, birçok insan ayak bileğinin arkasında patlama sesi duymakta ya da hissetmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde görüntüleme yöntemleri
Etken
Aşil tendonunun kopması ya da yırtılması, sıklıkla spor yaparken koşma veya sıçrama gibi hareketler sonucunda meydana gelmektedir.
Tedavi
Aşil tendonu kopması, ayak ve ayak bileği cerrahisi konusunda uzman olan ortopedi ve travmatoloji uzmanınca yapılacak cerrahi tedavi ve erken fonksiyonel rehabilitasyon ile tedavi edilebilir.
Risk
Isınmadan yapılan spor karşılaşmaları, ani ve aşırı zorlanmalar en önemli risk faktörüdür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı