Aşil Tendon Kopması


Bilgi

Tipik belirtiler; ağrı, baldırda hareketle artan ağrı, ayakta kuvvetsizlik, ayağı aşağı doğru bükememe ve ayak bileğinin arkasında şişliktir.

Sebep

Aşil tendonu alt bacağın arkasında bulunan baldır kaslarını topuğa bağlayan tendondur. Aşil tendonu koptuğunda, birçok insan ayak bileğinin arkasında patlama sesi duymakta ya da hissetmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde görüntüleme yöntemleri

Etken

Aşil tendonunun kopması ya da yırtılması, sıklıkla spor yaparken koşma veya sıçrama gibi hareketler sonucunda meydana gelmektedir.

Tedavi

Aşil tendonu kopması, ayak ve ayak bileği cerrahisi konusunda uzman olan ortopedi ve travmatoloji uzmanınca yapılacak cerrahi tedavi ve erken fonksiyonel rehabilitasyon ile tedavi edilebilir.

Risk

Isınmadan yapılan spor karşılaşmaları, ani ve aşırı zorlanmalar en önemli risk faktörüdür.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı