Akrosiyanoz


Bilgi

El ve ayak parmaklarında renk değişikliğine ek olarak, aşırı terleme, şişme ve soğukluk da ortaya çıkabilir. Diğer arteryal tıkayıcı bozuklukların aksine, akrosiyanoz ağrılı değildir, ülserler ve cilt bütünlüğünde değişiklikler de görülmez.

Sebep

Akrosiyanoz eller ve ayakların mavi – mor renk almasıdır. Akrosiyanoz tipik olarak simetriktir. Parmaklar, bilekler, ayak parmakları ve ayak bileklerinde cildin mavi, mor veya kırmızı renklerde lekelendiği görülür.

Bakım

-

Tahlil

Akrosiyanozun teşhisi kapsamlı tıbbi öykü ve fizik muayene gerektirir. Laboratuvar ve görüntüleme testi çoğu kez gerekli değildir. Nabızların alınması, atardamar tıkayıcı hastalıklarının dışlanması açısından değerlidir. Nabız oksimetresi oksijen doyumunun (saturasyon) % 95-100 arsında olduğu görülür.

Etken

Akrosiyanozun tam mekanizması ve altta yatan neden bilinmemektedir. Üst ve alt ekstremitelerde (el ve ayaklarda) arteriyollerin (küçük atar damarların) daralmasına neden olan nöro – hormonal bir bozukluk olarak tanımlanabilir.

Tedavi

Eldiven, kalın çorap, terlik giyilmesi yoluyla el ve ayakların sıcak tutulması. Soğuğa maruziyetten kaçınma, sigaranın bırakılması. Gereğinde alfa bloker ilaçlar ve kalsiyum kanal blokeri ilaçlar kullanılabilir.

Risk

Araştırmalarda, akrosiyanoz için risk faktörlerinin açık havada çalışma, soğuk iklim ve vücut kitle indeksi düşüklüğü olduğu bulunmauştur. Akrosiyanoz oluşumu, iklimden bağımsız olarak yaşla birlikte azalır. Kadınlarda genelde menopozdan sonra akrosiyanoz yakınması gerilemektedir, bu da hormonal etkinin gelişiminde bir faktör olduğuna işaret eder. Çocuklarda ve genç yetişkinlerde daha yaygındır ve sıklık kadınlarda erkeklerden daha fazladır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı