Kırık - Ayak Parmağı


Bilgi

Ayak parmak kırığının belirtileri parmakta ağrı, şişlik, morarma, uyuşukluk ve şekil bozukluğudur.

Sebep

Ayak parmaklarında kırık oldukça sık görülmektedir. Ayak üzerine ağırlık düşmesi ya da hareket esnasında ayağın bir yere çarpması sonucu ayak parmaklarında kırık oluşmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene, travma öyküsü ve ayağın direk grafileri (röntgen filmleri) tanı koymak için çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Etken

Genellikle ayak parmakları üzerine ağırlık düşmesi ya da hareket esnasında ayağın bir yere çarpması sonucu kırıklar ortaya çıkmaktadır.

Tedavi

Ayak parmaklarında görülen kırıkların çoğunda, kırık olan ayak parmağını bir süre hareket etmeyecek şekilde sabitleyerek tespit etmek tedavi anlamında yeterli olmaktadır. Eğer kırık kemik cildi delerse buna açık kırık denir. Bu durumda kemik enfeksiyonu (osteomiyelit) oluşumunu engellemek için antibiyotik tedavisi gerekecektir. Ciddi kırıklara tendon, sinir veya kan damarı yaralanması eşlik edebilir. Bu durumda ameliyat gerekebilir.

Risk

İleri yaş, osteoporoz, demans, sigara içimi gibi nedenler kırık riskini artırır. Ayak parmaklarında gelişen kırıklar ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir. Aksi halde, kırılmanın gerçekleştiği yer ve kırılma şiddetine göre enfeksiyon (osteomiyelit) oluşabilir ya da ileride osteoartrit (parmaklarda kireçlenme) gelişebilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı