Bilgi
Ayak parmak kırığının belirtileri parmakta ağrı, şişlik, morarma, uyuşukluk ve şekil bozukluğudur.
Sebep
Ayak parmaklarında kırık oldukça sık görülmektedir. Ayak üzerine ağırlık düşmesi ya da hareket esnasında ayağın bir yere çarpması sonucu ayak parmaklarında kırık oluşmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Fizik muayene, travma öyküsü ve ayağın direk grafileri (röntgen filmleri) tanı koymak için çoğu zaman yeterli olmaktadır.
Etken
Genellikle ayak parmakları üzerine ağırlık düşmesi ya da hareket esnasında ayağın bir yere çarpması sonucu kırıklar ortaya çıkmaktadır.
Tedavi
Ayak parmaklarında görülen kırıkların çoğunda, kırık olan ayak parmağını bir süre hareket etmeyecek şekilde sabitleyerek tespit etmek tedavi anlamında yeterli olmaktadır. Eğer kırık kemik cildi delerse buna açık kırık denir. Bu durumda kemik enfeksiyonu (osteomiyelit) oluşumunu engellemek için antibiyotik tedavisi gerekecektir. Ciddi kırıklara tendon, sinir veya kan damarı yaralanması eşlik edebilir. Bu durumda ameliyat gerekebilir.
Risk
İleri yaş, osteoporoz, demans, sigara içimi gibi nedenler kırık riskini artırır. Ayak parmaklarında gelişen kırıklar ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir. Aksi halde, kırılmanın gerçekleştiği yer ve kırılma şiddetine göre enfeksiyon (osteomiyelit) oluşabilir ya da ileride osteoartrit (parmaklarda kireçlenme) gelişebilir.

Hastalık Sorgulama Programı