Dr Sistem App
Nasır

Bilgi
Nasırlar en sık ayak tabanında oluşur ve ciltte sert tabaka, renk değişimi, şişlik ve ağrı ile kendini gösterir.
Sebep
Cildin maruz kaldığı basınca karşılık, kendisini koruma mekanizması sonucu oluşturduğu ciltte acı verici kalınlaşma ve sertleşmeye nasır denilmektedir. Bu yapılar vücudun sürekli baskı ve sürtünme gören yerlerinde oluştuğu için en sık rastlandığı bölge ayaklardır.
Bakım
-
Tahlil
Tanısı fizik muayene ile kolaylıkla konulabilir.
Etken
Nasır oluşumuna, vücudun aşırı basınca maruz kalan bölgelerinde sürtünme, aşınma, baskı gibi etkenlere bedenin cildi koruma mekanizması olarak derinin kalınlaşmasının neden olduğu düşünülmektedir.
Tedavi
Tedavide amaç, nasirin bulunduğu bölgedeki ölü cilt hücrelerini sağlıklı cilde zarar vermeden ponza tası veya benzerleriyle zaman içinde yok etmektir. Reçetesiz olarak satılabilen ve salisilik asit içeren nasir bantları, kuvvetli ve tahriş edici oldukları için dikkatli kullanılmalıdır.
Risk
Ayağı sıkan, ayak yapısına uyumsuz ve yüksek topuklu ayakkabılar başlıca risk faktörleridir. Nasırlı bölgelerin hijyenine önem verilmesi ve ayak bölgelerindeki ölü derinin ponza taşı ile atılması nasır gelişim riskini azaltır. Ayrıca, ayakkabı seçerken ayak ölçülerine, ayak yapısına uygun rahat ve ayağı sıkmayan, mümkünse deri ayakkabılar tercih edilmelidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı