Bunyon


Bilgi

Başparmağın tabanında ağrı ve şişlik oluşur. Bu durum ayakta ağrı, şekil bozukluğu, ciltte kızarıklık ve ayakkabı giymede zorlanmaya neden olur

Sebep

Diğer adı “halluks valgus”dur. Ayak başparmağının ikinci parmağa doğru dönmesidir. Bu dönme sonucunda, ayak baş parmak ekleminin dış kısmında, dışarıya doğru bir çıkıntı meydana gelir.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene ve direk grafiler

Etken

Bunyonun nedenleri arasında, sıkı ya da ayağa bol gelen ayakkabı giyme ve genetik yatkınlık bulunmaktadır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür.

Tedavi

Bunyon ile ilişkili belirtileri hafifletmek için buz uygulama, ayak masajı ve ayak egzersizleri uygulanabilir. Ancak kesin tedavi cerrahi düzeltmedir. Bunyon tedavisi özellikle ayak ve ayak bileği cerrahisi ile ilgilenen ortopedi ve travmatoloji doktorları tarafından yapılmaktadır.

Risk

Bunyonların oluşumunda en sık rastlanan risk faktörü ayağa uygun olmayan, ayak başparmağını doğal olmayan bir pozisyonda sıkan özellikle dar, sivri burunlu ayakkabıların uzun süre giyilmesidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı