Bilgi
Metatarsalji sorunu olan hastalar ayakta dururken veya yürürken ayakkabılarının içinde sanki taş parçası veya sertlik varmış hissi tanımlarlar. Sert zeminde yalınayak yürüyünce şikayetleri belirginleşir. Yumuşak tabanlı ayakkabılarda rahat ederler. Sürekli bu eklemlere olan aşırı bası nedeniyle ayak tabanlarında nasır gelişir.
Sebep
Ayak parmak kemikleri kök kısmında ve ayak ön kısmında ağrı olması durumuna “metatarsalji” denir. Diğer ifade ile ayak ayansında yani, ayak parmaklarının hemen ardındaki tümsek bölgede ağrı olmasıdır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, iyi bir ayak muayenesi ve ayak grafisi ile çoğu zaman tanı konulabilir. Diğer nedenlere bağlı sorunları dışlamak için nadiren ileri radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurmak gerekebilir.
Etken
Metatarsalji, ayak parmak eklemlerinin hastalığı veya parmak arası sinirlerin travması nedeniyle ortaya çıkar.
Tedavi
Buz uygulama, dinlenme, ağrı kesiciler ilk etapta yapılması gerekenlerdir. Uygun ayakkabı kullanılması, kilo verilmesi ve bu bölgenin özel tabanlıklarla desteklenmesi de faydalı olacaktır.
Risk
Metatarsalji için bilinen risk faktörleri arasında; şişmanlık, diyabet, yüksek taban kavsi, parmak arasında sinir sıkışmasına bağlı gelişen nöroma sayılabilir.

Hastalık Sorgulama Programı