Metatarsalji


Bilgi

Metatarsalji sorunu olan hastalar ayakta dururken veya yürürken ayakkabılarının içinde sanki taş parçası veya sertlik varmış hissi tanımlarlar. Sert zeminde yalınayak yürüyünce şikayetleri belirginleşir. Yumuşak tabanlı ayakkabılarda rahat ederler. Sürekli bu eklemlere olan aşırı bası nedeniyle ayak tabanlarında nasır gelişir.

Sebep

Ayak parmak kemikleri kök kısmında ve ayak ön kısmında ağrı olması durumuna “metatarsalji” denir. Diğer ifade ile ayak ayansında yani, ayak parmaklarının hemen ardındaki tümsek bölgede ağrı olmasıdır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, iyi bir ayak muayenesi ve ayak grafisi ile çoğu zaman tanı konulabilir. Diğer nedenlere bağlı sorunları dışlamak için nadiren ileri radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurmak gerekebilir.

Etken

Metatarsalji, ayak parmak eklemlerinin hastalığı veya parmak arası sinirlerin travması nedeniyle ortaya çıkar.

Tedavi

Buz uygulama, dinlenme, ağrı kesiciler ilk etapta yapılması gerekenlerdir. Uygun ayakkabı kullanılması, kilo verilmesi ve bu bölgenin özel tabanlıklarla desteklenmesi de faydalı olacaktır.

Risk

Metatarsalji için bilinen risk faktörleri arasında; şişmanlık, diyabet, yüksek taban kavsi, parmak arasında sinir sıkışmasına bağlı gelişen nöroma sayılabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı