Bilgi
Diz iç yan bağ ve ön çapraz bağ ile ayak bileği dış yan bağ en sık yaralanan bağlardır. Bağda meydana gelen hasarın şiddetine göre eklem içinde ve çevresinde kanama, şişlik, ağrı ve eklem hareketlerinde kısıtlılık ve eklemde boşluk hissi oluşabilir.
Sebep
Bağlar, eklemleri meydana getiren kemikleri köprü gibi birbirine bağlayan ve eklemlerin aşırı hareketini engelleyen esnek yapılardır. Eklemin hareket sınırının üzerinde zorlanması ya da aşırı yüke maruz kalması durumunda, bağlarda zorlanma, gerilme, yırtılma veya kopma meydana gelebilir. Arka çapraz bağ ön çapraz bağ ile birlikte dizi bir arada tutar ve tibia kemiğinin geriye gitmesine engel olur. Arka çapraz bağ yaralanmaları, ön çapraz bağ yaralanmalarına göre daha az meydana gelir.
Bakım
-
Tahlil
Öncelikle yaralanmanın nasıl olduğunu bilmek gerekir. Arka çapraz bağ yaralanması düşünülüyorsa bacağa bağın fonksiyonlarını gösteren çeşitli manevralar yaptırılır. En güvenilir test arka çekmece testidir. Bunun yanında çekilecek röntgenler ve MRG de tanı konmasında yardımcıdır.
Etken
En sık görülen yaralanma şekli “ön konsol yaralanması” denilen diz fleksiyonda iken tibia üzerine aşırı geriye doğru kuvvet uygulanması sonucu oluşan yaralanmalardır. Trafik kazalarında araç içerisinde dizin kaza sırasında hızla ön konsola çarpması sonucu olur. Bundan farklı olarak dizin aşırı fleksiyona zorlanması da önemli sebeplerdendir.
Tedavi
Erken dönemde eklem şişliği geçinceye kadar soğuk uygulama, yüksekte tutma ve üzerine basmadan koltuk değneği ile yürüme tavsiye edilir. Şikayetler azaldıktan sonra fizik tedavi başlanır ve diz çevresi kaslar güçlendirilirken diz eklem hareket genişliklerinin tama getirilmesine çalışılır. Yanıt alınamaması halinde ortopedik operasyon gereklidir.
Risk
Bu tür hareket yanlış bir adımla olabileceği gibi, snowboard, motosiklet, futbol gibi sporlarda daha sık oluşur.

Hastalık Sorgulama Programı