Arka Çapraz Bağ Yaralanması


Bilgi

Diz iç yan bağ ve ön çapraz bağ ile ayak bileği dış yan bağ en sık yaralanan bağlardır. Bağda meydana gelen hasarın şiddetine göre eklem içinde ve çevresinde kanama, şişlik, ağrı ve eklem hareketlerinde kısıtlılık ve eklemde boşluk hissi oluşabilir.

Sebep

Bağlar, eklemleri meydana getiren kemikleri köprü gibi birbirine bağlayan ve eklemlerin aşırı hareketini engelleyen esnek yapılardır. Eklemin hareket sınırının üzerinde zorlanması ya da aşırı yüke maruz kalması durumunda, bağlarda zorlanma, gerilme, yırtılma veya kopma meydana gelebilir. Arka çapraz bağ ön çapraz bağ ile birlikte dizi bir arada tutar ve tibia kemiğinin geriye gitmesine engel olur. Arka çapraz bağ yaralanmaları, ön çapraz bağ yaralanmalarına göre daha az meydana gelir.

Bakım

-

Tahlil

Öncelikle yaralanmanın nasıl olduğunu bilmek gerekir. Arka çapraz bağ yaralanması düşünülüyorsa bacağa bağın fonksiyonlarını gösteren çeşitli manevralar yaptırılır. En güvenilir test arka çekmece testidir. Bunun yanında çekilecek röntgenler ve MRG de tanı konmasında yardımcıdır.

Etken

En sık görülen yaralanma şekli “ön konsol yaralanması” denilen diz fleksiyonda iken tibia üzerine aşırı geriye doğru kuvvet uygulanması sonucu oluşan yaralanmalardır. Trafik kazalarında araç içerisinde dizin kaza sırasında hızla ön konsola çarpması sonucu olur. Bundan farklı olarak dizin aşırı fleksiyona zorlanması da önemli sebeplerdendir.

Tedavi

Erken dönemde eklem şişliği geçinceye kadar soğuk uygulama, yüksekte tutma ve üzerine basmadan koltuk değneği ile yürüme tavsiye edilir. Şikayetler azaldıktan sonra fizik tedavi başlanır ve diz çevresi kaslar güçlendirilirken diz eklem hareket genişliklerinin tama getirilmesine çalışılır. Yanıt alınamaması halinde ortopedik operasyon gereklidir.

Risk

Bu tür hareket yanlış bir adımla olabileceği gibi, snowboard, motosiklet, futbol gibi sporlarda daha sık oluşur.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı