Bilgi
Yaygın kas iskelet sistemi ağrısı ve uyku bozukluğu yanında, hafıza problemleri, düşünce bozuklukları, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanmalar, çarpıntı, azalmış egzersiz toleransı, bağırsak şikayetleri (gaz, kabızlık,ishal), üzgün veya çökkün durum, baş ağrısı, gün boyunca yorgunluk hissi, dinlenemeden uyanmış olma hissi gibi belirtiler görülmektedir.
Sebep
Fibromiyalji, yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun çoğu kez birlikte bulunduğu kronik bir ağrı sendromudur. Halk arasında yumuşak doku romatizması olarak da bilinmektedir. Fibromiyaljili kişilerde irritabl barsak sendromu, kronik baş ağrısı, depresyon, anksiyete, huzursuz bacak sendromu, kronik yorgunluk sendromu ve irritabl mesane sendromu gibi bazı sendromlara sık rastlanmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Fibromiyalji için kesin bir tanı yöntemi ya da kabul edilmiş standart bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, muayenede tetik noktaların varlığı ve gereğinde kan tetkikleri ile tanı konabilir.
Etken
Fibromiyaljinin kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak araştırmalarda bu hastalarda, ağrı sinyallerine karşı beynin artmış bir hassasiyetinin olduğu gösterilmiştir.
Tedavi
Fibromiyalji tedavisinde; pregabalin, duloksetine ve milnasipran gibi ilaçlar, egzersiz ve davranış tedavileri kullanılmaktadır.
Risk
Fibromiyalji ile stres ve depresyon arasında güçlü bir bağlantı vardır.

Hastalık Sorgulama Programı