Fibromiyalji


Bilgi

Yaygın kas iskelet sistemi ağrısı ve uyku bozukluğu yanında, hafıza problemleri, düşünce bozuklukları, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanmalar, çarpıntı, azalmış egzersiz toleransı, bağırsak şikayetleri (gaz, kabızlık,ishal), üzgün veya çökkün durum, baş ağrısı, gün boyunca yorgunluk hissi, dinlenemeden uyanmış olma hissi gibi belirtiler görülmektedir.

Sebep

Fibromiyalji, yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun çoğu kez birlikte bulunduğu kronik bir ağrı sendromudur. Halk arasında yumuşak doku romatizması olarak da bilinmektedir. Fibromiyaljili kişilerde irritabl barsak sendromu, kronik baş ağrısı, depresyon, anksiyete, huzursuz bacak sendromu, kronik yorgunluk sendromu ve irritabl mesane sendromu gibi bazı sendromlara sık rastlanmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Fibromiyalji için kesin bir tanı yöntemi ya da kabul edilmiş standart bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, muayenede tetik noktaların varlığı ve gereğinde kan tetkikleri ile tanı konabilir.

Etken

Fibromiyaljinin kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak araştırmalarda bu hastalarda, ağrı sinyallerine karşı beynin artmış bir hassasiyetinin olduğu gösterilmiştir.

Tedavi

Fibromiyalji tedavisinde; pregabalin, duloksetine ve milnasipran gibi ilaçlar, egzersiz ve davranış tedavileri kullanılmaktadır.

Risk

Fibromiyalji ile stres ve depresyon arasında güçlü bir bağlantı vardır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı