Bilgi
Menisküs yırtıkları oluşurken hastalar genellikle ani bir ağrı batma ya da yırtılma hissederler. Ardından diz ekleminde şişlik ortaya çıkar. Genellikle yaralanan dizin üzerine basmak mümkündür ancak ağrılıdır ve topallama vardır.
Sebep
: Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan femur ve tibia adı verilen kemikler arasında yer alan menisküsler kıkırdak benzeri yapılardır. İki kemik arasında yerleşen menisküsler eklem kıkırdağını anormal yüklenmelerden korurlar.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü ve fizik muayene sonrasında menisküs yırtığı tanısı konulabilir. Menisküs yırtıklarının tanısını doğrulamak için röntgen grafileri ve diz ekleminin manyetik rezonans (MR) görüntülemesi kullanılabilir.
Etken
Gençlerde, menisküsün yırtılması için çok ciddi bir travma gerekir. Bu genellikle sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında oluşur. İleri yaştaki bireylerde basit bir çömelme veya halıya takılma ile menisküs yırtıkları oluşabilir.
Tedavi
Belirgin yakınmaları olan hastalarda cerrahi müdahale ile menisküs yırtığı onarılmaya çalışılır, eğer yırtık onarıma uygun değilse yırtık olan kısım cerrahi olarak çıkartılır.
Risk
Genellikle sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında oluşur. Futbol, basketbol, kayak gibi sporlarda oluşan yırtıklar buna örnektir.

Hastalık Sorgulama Programı