Obezite


Bilgi

Basit hareketlerle bile yorgunluk hissetmek, aşırı terleme,eklem ağrıları, nefes alıp vermekte zorlanma, horlama, geceleri nefessiz kalma (uyku apnesi) ve gün içinde nefes nefese kalma gibi belirtiler görülmektedir.

Sebep

Obezite yani şişmanlık; besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması ve fazlasının vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan, hem yaşam kalitesini hem de yaşam süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene, bel çevresi ölçümü ve vücut kitle indeksi hesaplanması ile tanı konulmaktadır. Vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan yani obez kişilerde; vücuttaki yağ oranı kişilerin sağlığını tehlikeye sokacak niteliktedir.

Etken

Hastalık düzeyindeki şişmanlık yani tıbbi tanımıyla morbid obezite; oluşumunda kalıtımsal (genetik), davranışsal (karbonhidrat ağırlıklı beslenme, aşırı yemek yeme, hareketsizlik gibi), sosyal, kültürel ve çevresel etkenlerin olduğu çok nedenli bir hastalıktır. Ayrıca bazı ilaçlar ve hastalıklar da obeziteye neden olabilir.

Tedavi

Obezitede tedavi seçenekleri; davranış değişikliği ve beslenme tedavisi, egzersiz tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler olarak sıralanabilir. Kuşkusuz alınan kalori miktarını ve özellikle de karbonhidrat miktarını azaltmak ve yeme alışkanlıklarını değiştirmek obeziteyle mücadelenin en önemli adımıdır.

Risk

Obezite, tip 2 diyabet riskini 7-8 kat kadar artırabilmektedir. Vücut ağırlığının her %20 fazlalığında diyabet olma olasılığı kabaca 2 kat artmaktadır. Vücut kitle indeksi 35 kg/m2 üzerinde olanlarda diyabet ve koroner arter hastalıklarına bağlı ölüm oranlarında 8 kat artış izlenmektedir. Ayrıca obez kişilerde, insülin direnci ve diyabet dışında, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, kalp damar hastalıkları, kemik ve eklem hastalıkları ve uyku apnesinin görülme sıklığı da belirgin olarak artmaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı