Kırık - Alt Bacak


Bilgi

Alt bacakta yani kaval kemiği üzerinde ağrı, şekil bozukluğu, şişlik (kitle, yumru), morarma ve ayağın üzerine basamama gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Kaval kemiği ya da tibia kemiği, diz ile ayak bileği arasında yer alan alt bacak bölümünün iç kısmında ve derinin hemen altında sert bir şekilde hissedilen kemiktir.

Bakım

-

Tahlil

Travma öyküsü, fizik muayene ve direk grafilerle tanı konabilir.

Etken

Kaval kemiği yani tibia, travmalara çok açık bir kemiktir. Özellikle düşme, travmalar, taşıt kazaları ve spor yaralanmalarında kırılır.

Tedavi

Kırık bacak tedavisi yaralanmanın yeri ve şiddetine bağlıdır. Ciddi kırıklarda bacağın iyileşmesi ve kemiklerin uyumlu hale gelmesi için ameliyat ile özel vida, protez gibi cihazların yerleştirilmesi gerekebilir. Diğer hafif yaralanmalarda alçı veya atel ile tedavi yapılabilir.

Risk

Her yaştan insanın karşılaşabileceği bir yaralanma türüdür. Stres kırıkları genellikle bacak kemiklerinin tekrarlı şekilde kullanıldığı; koşu, bale, dans, basketbol gibi fiziksel aktiviteler sonucu meydana gelir. Buz hokeyi ve futbol gibi rakiple birebir temasın yer aldığı sporlarda bacaklara direk darbeler gelebildiği için kırık oluşma riski de doğar. Zorlanmaya bağlı kırıklar kemik erimesi, düztabanlık, iltihaplı romatizma ve şeker hastalığı olanlarda daha kolay gelişir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı