Bilgi
Amiloid proteinin tipine, biriktiği organa ve birikim yoğunluğuna bağlı olarak belirtiler farklılık arz edebilir. Cilt renginde değişiklikler, yorgunluk, eklem ağrısı, kansızlık, halsizlik, nefes darlığı, dil şişmesi, bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma, iştahsızlık, ishal ve kilo kaybı gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Amiloidoz, “amiloid” adı verilen ve kemik iliği hücreleri tarafından üretilen anormal bir proteinin vücutta çeşitli organlarda birikmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Amiloidozda çok sayıda organ tutulabilir. Sıklıkla tutulan organlar kalp, böbrek, karaciğer, dalak, sinir sistemi, mide ve bağırsaktır. Amiloidoz, hayatı tehdit eden organ yetmezliğine neden olabilecek ciddi bir sağlık problemidir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri, tutulduğu düşünülen organ ya da dokudan biyopsi alınması. Gereğinde kemik iliği aspirasyon ve biyopsisi ile görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.
Etken
Amiloidoz, multipl miyelom ve Hodgkin hastalığı gibi bazı kanserlerde, ailevi akdeniz ateşi (FMF) ve uzun süre diyaliz tedavisi gören böbrek hastalarında görülebilir.
Tedavi
Biriken amiloid protein tipine göre tedavi yaklaşımları farklılık gösterecektir. Amiloidoz ile gastroenteroloji, iç hastalıkları ve romatoloji bölümleri ilgilenmekte olup, tedavi uyumu hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle FMF hastalarında düzenli kolşisin kullanımı organ yetmezliği gelişimini önleyebilmektedir.
Risk
Erkek cinsiyet, ileri yaş, FMF, multipl myelom ve kronik iltihaplı hastalık varlığı.

Hastalık Sorgulama Programı