Amiloidoz


Bilgi

Amiloid proteinin tipine, biriktiği organa ve birikim yoğunluğuna bağlı olarak belirtiler farklılık arz edebilir. Cilt renginde değişiklikler, yorgunluk, eklem ağrısı, kansızlık, halsizlik, nefes darlığı, dil şişmesi, bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma, iştahsızlık, ishal ve kilo kaybı gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Amiloidoz, “amiloid” adı verilen ve kemik iliği hücreleri tarafından üretilen anormal bir proteinin vücutta çeşitli organlarda birikmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Amiloidozda çok sayıda organ tutulabilir. Sıklıkla tutulan organlar kalp, böbrek, karaciğer, dalak, sinir sistemi, mide ve bağırsaktır. Amiloidoz, hayatı tehdit eden organ yetmezliğine neden olabilecek ciddi bir sağlık problemidir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri, tutulduğu düşünülen organ ya da dokudan biyopsi alınması. Gereğinde kemik iliği aspirasyon ve biyopsisi ile görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.

Etken

Amiloidoz, multipl miyelom ve Hodgkin hastalığı gibi bazı kanserlerde, ailevi akdeniz ateşi (FMF) ve uzun süre diyaliz tedavisi gören böbrek hastalarında görülebilir.

Tedavi

Biriken amiloid protein tipine göre tedavi yaklaşımları farklılık gösterecektir. Amiloidoz ile gastroenteroloji, iç hastalıkları ve romatoloji bölümleri ilgilenmekte olup, tedavi uyumu hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle FMF hastalarında düzenli kolşisin kullanımı organ yetmezliği gelişimini önleyebilmektedir.

Risk

Erkek cinsiyet, ileri yaş, FMF, multipl myelom ve kronik iltihaplı hastalık varlığı.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı