Epidermal Sebase Kist

Bilgi
Kistler genellikle ağrısız ve hareketlidir. Ancak bazen iltihaplanabilirler. En sık görüldüğü yerler baş, boyun, yüz, sırt ve testis torbasıdır. Erkeklerde scrotum (testis torbası) bölgesinde yaygın olarak görülür. Cilt altında şişlik, kızarıklık, hassasiyet bazen de ağrı görülebilir.
Sebep
Sebase kist; epidermal kist, epitelyal kist, steatom ve yağ kisti gibi isimlerle de bilinir. Derinin epidermis adı verilen en dış tabakasında oluşan bir kist türüdür. Kistlerin içi, süzme peynire benzer kıvamda olan yağlı sarı bir madde ile doludur. Her yaşta görülmektedir. Bununla birlikte 20-40 yaş aralığında daha sık görülmektedir. Büyüklüğü 1cm ile 5 cm arasında değişmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Fizik muayene, cilt muayenesi ve gereğinde biyopsi.
Etken
Bu kistler, deride yağ üreten bezlerin tıkanması ve cilt altında keratin denilen maddenin depolanması sonucu oluşmaktadır.
Tedavi
Gereğinde cerrahi yöntemler tedavi olarak kullanılır. Bu girişimde başarı oranı yüksektir. Epidermoid tabaka yani kistin olduğu alan tamamen çıkartılır.
Risk
Kanserle ilgisi yoktur ve kansere dönüşmez. Sebase kistler, bir yağ bezesi büyümesi olan lipomla sıkça karıştırılır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı