Bursit (Anserin)


Bilgi

: Bu bursa iltihaplandığında diğer bursitlerde olduğu belirgin bir şişlik ele gelmeyebilir, o bölgede basmakla ağrı olur. Bu hastalarda özellikle merdiven ve yokuş çıkma esnasında dizin iç tarafından başlayıp yukarıya doğru yayılan bir ağrı vardır.

Sebep

Eklemlerde bulunan ve içinde berrak bir sıvı olan keseye “bursa” denilmektedir. Bursalar, bağların (tendon veya kiriş) eklem kemikleri arasında ve üzerinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Vücudun birçok ekleminde bursa bulunmaktadır. Bursit ise bu kesenin yani bursanın iltihaplanmasıdır. Bursit sıklıkla omuz, diz, kalça ve dirsek eklemlerinde görülür. Anserin bursit ise dizin iç tarafında eklem çizgisinin 2-3 cm kadar aşağısında kasların yapışma yerinde tendonlar ile kemik arasında bulunan bursanın iltihaplanmasına verilen addır. Diz bursiti de denir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde eklem ultrasonu veya MR

Etken

Bursitin başlıca nedenleri; eklem travması, artrit ve enfeksiyonlardır. Bu iltihabın bazen saptanabilen herhangi bir nedeni olmayabilir. Anserin bursit sıklıkla orta ve ileri yaşlarda dizde kireçlenmesi olan kişilerde görülür.

Tedavi

Tedavisinde diz çevresindeki kasların kuvvetlendirilmesi, sıcak ve soğuk uygulamalar, fizik tedavi, bandajlama gerekebilir. Enfek­siyon olmadığı sürece, diz bursiti sorunu, dinlenme ile birkaç hafta içinde kendi kendine çözülür. Anti-romatizmal ilaçlar ve pomadlar kullanılabilir. Bütün bu tedavilere rağmen iyileşmeyen hastalara bu bölgeye lokal anestezik ile birlikte kortizon enjeksiyonu yapılabilir.

Risk

Aşırı diz çökme ve diz üzerinde tekrarlayan travma risk oluşturur.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı