Bilgi
: Bu bursa iltihaplandığında diğer bursitlerde olduğu belirgin bir şişlik ele gelmeyebilir, o bölgede basmakla ağrı olur. Bu hastalarda özellikle merdiven ve yokuş çıkma esnasında dizin iç tarafından başlayıp yukarıya doğru yayılan bir ağrı vardır.
Sebep
Eklemlerde bulunan ve içinde berrak bir sıvı olan keseye “bursa” denilmektedir. Bursalar, bağların (tendon veya kiriş) eklem kemikleri arasında ve üzerinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Vücudun birçok ekleminde bursa bulunmaktadır. Bursit ise bu kesenin yani bursanın iltihaplanmasıdır. Bursit sıklıkla omuz, diz, kalça ve dirsek eklemlerinde görülür. Anserin bursit ise dizin iç tarafında eklem çizgisinin 2-3 cm kadar aşağısında kasların yapışma yerinde tendonlar ile kemik arasında bulunan bursanın iltihaplanmasına verilen addır. Diz bursiti de denir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde eklem ultrasonu veya MR
Etken
Bursitin başlıca nedenleri; eklem travması, artrit ve enfeksiyonlardır. Bu iltihabın bazen saptanabilen herhangi bir nedeni olmayabilir. Anserin bursit sıklıkla orta ve ileri yaşlarda dizde kireçlenmesi olan kişilerde görülür.
Tedavi
Tedavisinde diz çevresindeki kasların kuvvetlendirilmesi, sıcak ve soğuk uygulamalar, fizik tedavi, bandajlama gerekebilir. Enfek­siyon olmadığı sürece, diz bursiti sorunu, dinlenme ile birkaç hafta içinde kendi kendine çözülür. Anti-romatizmal ilaçlar ve pomadlar kullanılabilir. Bütün bu tedavilere rağmen iyileşmeyen hastalara bu bölgeye lokal anestezik ile birlikte kortizon enjeksiyonu yapılabilir.
Risk
Aşırı diz çökme ve diz üzerinde tekrarlayan travma risk oluşturur.

Hastalık Sorgulama Programı