Bilgi
Alt bacak iç ön bölgede yer alan tibia kemiğinin alt yarısında hissedilen şiddetli ağrı başlıca belirtisidir. Ayak parmakları veya ayak aşağıya doğru büküldüğünde, aktiviteler sırasında ağrı şiddetlenir.
Sebep
Tibia kemiği, alt baldırımızın ön kısmında hemen derinin altında elle hissedilebilen kemiktir. Kaval kemiği olarak da bilinir. Zorlayıcı ayak aktiviteleri, sert ve dengesiz ayakkabılar veya ayak anatomisinin bozukluğu gibi nedenlerle kemik zarının iltihabı veya stres çatlaklarına maruz kalması durumuna medial tibial stres sendromu denir. Diğer adı koşucu bacağı hastalığıdır.
Bakım
-
Tahlil
Koşucu bacağı hastaları, kaval kemiğinin ayağa yakın bölgesinde ve ayak parmakları bükük pozisyonunda artan aşırı ağrı ile doktora başvurur. Doktor fizik muayene ile tanıyı koyabilir. Röntgen ve MR görüntüleri ile koşucu bacağı hastalığı tanısı kesinleştirilir.
Etken
Sert zeminde koşma, ağır antrenman, kötü ayakkabı, kötü koşu tekniği (ayak parmak ucunda koşmak gibi), ayak taban anatomisindeki bozukluklar gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.
Tedavi
Dinlenmek, soğuk uygulamak öncelikli yapılması gereken uygulamalardır. Koşmayı durdurarak kasların ve kemiklerin toparlanmasına fırsat vermek ve ağrı geçtikten sonra çeşitli egzersizler ile güçlendirmek önerilmektedir. İstirahat ile rahatlamayan durumlarda ESWT adı verilen tedavi uygulanabilmektedir.
Risk
Yumuşak ve ayağın şeklini alabilen ayakkabılar kullanılmalı ve silikon tabanlık ortezi ile spor ayakkabı desteklenmelidir. Ayrıca bireyin zorlayıcı ayak aktivitelerinden önce ısınması riski azaltacaktır. Aşırı aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı