Medial tibial stres sendromu


Bilgi

Alt bacak iç ön bölgede yer alan tibia kemiğinin alt yarısında hissedilen şiddetli ağrı başlıca belirtisidir. Ayak parmakları veya ayak aşağıya doğru büküldüğünde, aktiviteler sırasında ağrı şiddetlenir.

Sebep

Tibia kemiği, alt baldırımızın ön kısmında hemen derinin altında elle hissedilebilen kemiktir. Kaval kemiği olarak da bilinir. Zorlayıcı ayak aktiviteleri, sert ve dengesiz ayakkabılar veya ayak anatomisinin bozukluğu gibi nedenlerle kemik zarının iltihabı veya stres çatlaklarına maruz kalması durumuna medial tibial stres sendromu denir. Diğer adı koşucu bacağı hastalığıdır.

Bakım

-

Tahlil

Koşucu bacağı hastaları, kaval kemiğinin ayağa yakın bölgesinde ve ayak parmakları bükük pozisyonunda artan aşırı ağrı ile doktora başvurur. Doktor fizik muayene ile tanıyı koyabilir. Röntgen ve MR görüntüleri ile koşucu bacağı hastalığı tanısı kesinleştirilir.

Etken

Sert zeminde koşma, ağır antrenman, kötü ayakkabı, kötü koşu tekniği (ayak parmak ucunda koşmak gibi), ayak taban anatomisindeki bozukluklar gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Tedavi

Dinlenmek, soğuk uygulamak öncelikli yapılması gereken uygulamalardır. Koşmayı durdurarak kasların ve kemiklerin toparlanmasına fırsat vermek ve ağrı geçtikten sonra çeşitli egzersizler ile güçlendirmek önerilmektedir. İstirahat ile rahatlamayan durumlarda ESWT adı verilen tedavi uygulanabilmektedir.

Risk

Yumuşak ve ayağın şeklini alabilen ayakkabılar kullanılmalı ve silikon tabanlık ortezi ile spor ayakkabı desteklenmelidir. Ayrıca bireyin zorlayıcı ayak aktivitelerinden önce ısınması riski azaltacaktır. Aşırı aktivitelerden kaçınılmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı