Eritema Nodozum


Bilgi

Tipik Belirtileri; alt bacağın ön yüzünde görülen kırmızı, ağrılı, dokunmakla hassas cilt döküntüsü ve ateştir.

Sebep

Eriteme nodozum, genellikle bacakların (kaval kemiği) ön yüzünde ve iki taraflı olarak bulunan, deriden kabarık, kırmızı, sıcak, üzerlerine basmakla çok ağrılı olan nodüllerdir (yumuru). İnflamasyona bağlı görülen nodüllerin en sık nedenidir.

Bakım

-

Tahlil

Eritema nodozum genellikle klinik olarak yani muayene ve öykü ile teşhis edilir. Tanı konduktan sonra hastalığın altında yatan başka bir hastalığın, enfeksiyonun ve diğer nedenlerin olup olmadığının tespit edilmesi için kan testleri, boğaz kültürü, görüntüleme yöntemleri ve hastanın kullandığı ilacın kesilmesi gibi teşhis yöntemlerine başvurulur.

Etken

Sıklıkla bazı enfeksiyonlar (tüberküloz, yersinia, salmonella, campylobacter, streptokok), ilaçlar (doğum kontrol hapları, sulfonamidler, östrojenler) ve bazı kronik hastalıklarla (sarkoidoz, Crohn hastalığı, ülseratif kolit) bağlı olarak gelişirler. Bazen de altta yatan herhangi bir sebep bulunamaz (idiyopatik).

Tedavi

Eritema nodozum tedavisinde altta yatan neden tedavi edildiğinde genellikle şişlikler (nodüller) kaybolur. Tedavide yatak istirahati, analjezik ilaçlar ve bazen de kortikosteroid ilaç tedavileri ve/veya antibiyotik tedavileri gerekebilir. Eritema nodozum tedavisinden sonra lezyonlar yaklaşık bir ay içinde gerilemeye başlar.

Risk

Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Çoğunlukla 20-35 yaş arası kişilerde meydana gelmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı