Dr Sistem App
Kırık - Üst Bacak

Bilgi
Femur kırığında; uylukta belirgin şekil bozukluğu, şiddetli ağrı, uyluğu oynatamama, bacağın üstüne basamama, kırık bölgesinde şişlik, açık kırık durumunda açık kanamalı yara, ayrıca kanamaya bağlı kan kaybı bulguları görülür.
Sebep
Femur, uyluk kemiği olarak da bilinir, kalça ekleminden başlayıp diz eklemine kadar uzanır ve vücudun en sağlam ve en büyük kemiklerinden biridir.
Bakım
-
Tahlil
Öykü, fizik muayene ve direk grafilerle tanı konulabilmektedir.
Etken
Femur kırığı, trafik kazaları, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek enerjili travmalar sonucu görülür.
Tedavi
Femur kırıklarının tedavisinde ameliyat çoğu zaman kaçınılmazdır. Açık veya kapalı yöntemle cerrahi olarak intramedüller çivileme gerekmektedir.
Risk
Kemik tümörleri, osteoporoz, osteomiyelit yani kemik enfeksiyonu ve femur kemiğine olan metastaslar da femur kemiğini zayıflatır ve daha kolay kırılmasına yol açar.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı