Kırık - Kürek Kemiği


Bilgi

Kırık bölgesinde ağrı, şişlik, morarma ve omuz hareketlerinde ağrı başlıca belirtileridir.

Sebep

Omuz eklemini oluşturan kemiklerden biri olan kürek kemiğinin diğer adı skapuladır. Skapula kırıkları hayati tehlike doğurabildiğinden, ilk müdahale mutlaka acil serviste yapılmalıdır.

Bakım

-

Tahlil

Travma öyküsü, fizik muayene ve direk grafiler (iki yönlü omuz grafileri) ile tanı konulabilmektedir.

Etken

Omuz eklemi açıkken (abdüksiyonda iken) veya dirsek eklemi kapalıyken (fleksiyonda iken) kol üzerine düşme ile trafik kazalarında, sırtüstü düşmede, kürek kemiği üzerine ağır bir cisim düşmesi halinde skapula kırığı meydana gelebilir.

Tedavi

Skapula kırıklarında, ilk etapta şişmeyi ve ağrıyı dindirmek için bölgeye buz tedavisi yapılmalıdır. Omuz eklemine uzanan veya kemiklerin paramparça olduğu kırıklarda ameliyata gerek duyulabilir. Diğer durumlarda bandaj veya askıyla kemik ve eklemin sabitlenmesi kaynamayı sağlamak için yeterli olmaktadır.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı