Bilgi
Karın ağrılarıyla birlikte ishal, en sık rastlanan belirtidir. Patlayıcı, sulu, kötü kokulu dışkı, yağlı dışkı, şişkinlik, bulantı, iştah kaybı, aşırı gaz ve yorgunluk diğer belirtileri arasında sayılabilir.
Sebep
Giardia enfeksiyonu karın bölgesinde kramplar, karında şişlik, mide bulantısı ve sulu ishal ataklarıyla tanımlanan bir tür bağırsak enfeksiyonudur. Giardia enfeksiyonunun nedeni özellikle kötü hijyen ve güvensiz suların bulunduğu alanlar olmak üzere dünya çapında bulunan mikroskobik bir parazittir.
Bakım
-
Tahlil
Teşhis, dışkıda parazitin kendinin ya da kist biçimlerinin bulunmasına dayanır. Parazitin dışkıyla çıkarılması aralıklı olduğu için, incelemeyi tekrarlamak gerekir.
Etken
Giardia intestinalis’in yol açtığı bir parazit hastalığıdır. Giardia parazitleri insan ve hayvanların bağırsaklarında yaşar. Enfeksiyon kaza eseri parazitleri tükettiğinizde ortaya çıkar. Bu kirli suların içilmesi, kirli gıdaların yenilmesi veya kişiden kişiye temasla oluşur.
Tedavi
Giardia enfeksiyonu kapan fakat belirti göstermeyen çocuklar ve yetişkinler genellikle parazitleri yayma tehlikeleri yoksa tedaviye ihtiyaç duymaz. Sorun yaşayan birçok kişi genellikle birkaç hafta içerisinde kendi kendilerine iyileşir. Belirtiler ciddi boyutlardaysa veya enfeksiyon devam ediyorsa metronidazol türevi ilaçlarla tevdi edilmektedir.
Risk
Giardia paraziti oldukça yaygın bir bağırsak parazitidir. Herkes giardia parazitlerini kapabileceği gibi bazı kişilerde risk özellikle yüksektir. Giardia enfeksiyonu çocuklarda yetişkinlere oranla çok daha fazla yaygındır. Güvenli içme sularına erişim sağlayamayan kişiler de benzer şekilde risk altındadır. Prezervatif kullanmadan anal seks yapmak da giardia enfeksiyonu riskini artırır.

Hastalık Sorgulama Programı