İleus


Bilgi

Karında şişkinlik, karın ağrısı, bulantı, kusma, kramp, gaz ve dışkı çıkaramama.

Sebep

Bağırsak içinde bulunan besin artıklarının ileriye doğru gönderilmelerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen aksaklıklara, bağırsak tıkanmaları denilmektedir. Başka bir ifade ile, bağırsakların peristaltizm adı verilen dalgalanma şeklindeki hareketinin herhangi bir sebeple ortadan kalkmasıdır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, ayakta direk karın grafisi, kan tetkikleri ve gereğinde görüntüleme yöntemleri

Etken

Karın ameliyatları, yaralanma ve travmalar, karın zarı enfeksiyonları (peritonit, apandisit, divertikülit), sepsis denilen şiddetli yaygın enfeksiyon, kan elektrolit dengesizlikleri (hipokalemi – potasyum düşüklüğü gibi), mezenter iskemi denen bağırsak dolaşımın bozulması gibi pek çok klinik tabloda ileus görülebilir.

Tedavi

Ameliyat sonrası oluşan ileus tablosunun düzelmesi için 48-72 saat beklemek önerilir. Diğer nedenlere bağlı ileus tablosu ise, altta yatan nedenin düzeltilmesi ancak tedavi edilebilir. Mekanik ileus denilen herhangi bir kitle nedeniyle tıkanma halinde cerrahi müdahale gerekli olacaktır.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı