Bilgi
İshal ile vücut sıvı kaybeder, bu durum yaşlılarda ve küçük çocuklarda önemli bir risk oluşturur. İshale karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş ve gaz eşlik edebilir.
Sebep
İshal sık aralıklar ile tuvalet ihtiyacı duymak ve dışkının normalden daha sulu veya kıvam olarak yumuşak olması durumudur. İshal nedeni ile vücutta ciddi oranda sıvı ve mineral kaybı yaşanabilir. Turist ishali, seyahat edilen bölgede tüketilen yiyecek ve içeceklerdeki mikroorganizmaların neden olduğu ishaldir. Özellikle sanitasyon koşullarının kötü olduğu bölgelere yapılan seyahatlerden sonra daha sık görülür.
Bakım
-
Tahlil
Turist ishali tanısında hastadan iyi bir hikaye alınması (anemnez) teşhis için genellikle yeterlidir. İshaller genellikle endemik bölgelere yapılan seyahatler esnasında (çoğunlukla ilk 24-48 saat içinde) gelişir.
Etken
Çeşitli bakteriler, virusler ve parazitler turist diyaresine neden olabilir. Hastalık insanlara pişmemiş veya az pişmiş veya uygun ortamda saklanmadığı için bozulmuş olan et yemeklerinin, özellikle de hamburger, tavuk eti gibi gıdaların, pastörize edilmemiş süt ürünlerinin, klorlanmamış içme sularının ve kanalizasyon suyu ile sulanan veya yıkanan sebzelerin tüketilmesiyle bulaşır.
Tedavi
İshal tedavisinde öncelikli amaç vücudun kaybettiği sıvıyı tekrar yerine koyabilmektedir. Bu nedenle de ishal ile karşı karşıya kalan kişiye normalden daha fazla su verilmelidir. İshal olan bebeğin sık sık emzirilmesi gerekir. Özellikle patates, pirinç, yoğurt, ayran, muz, elma ve yağsız gıdalar ile beslenerek ishal hafifletilebilir. İshal olunan dönemlerde tatlı ve yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durulmalıdır.
Risk
Seyahat edilen bölgelerde genel hijyen önlemlerine uyulması turist ishali gelişme riskini azaltır. Kapalı su tüketilmesi, eller sıkça yıkanması, açıkta satılan, özellikle hayvansak gıdaların tüketilmemesi, çiğ tüketilecek sebzelerin temiz su ile iyice yıkandıktan sonra tüketilmesi bulaşmayı büyük ölçüde önler.

Hastalık Sorgulama Programı