Bilgi
Tipik belirtileri arasında, ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, kanlı ishal sayılabilir. İshal çok değişik şekillerde olabilir. Bazen aşırı sulu, bazen da kanlı bir ishal görülebilir. Bu belirtiler mikrobun alınmasından 2 ile 4 gün sonra başlar ve genellikle bir hafta kadar sürer. Tablo çoğu kez kendi kendini sınırlayabilen bir enterit tablosudur.
Sebep
Campylobacter ishal yapan bir bakteri türüdür. İnsanlara genellikle tam pişirilmemiş çiğ kümes hayvanlarının etinden ya da pastorize edilmemiş sütten veya enfekte suların içilmesiyle bulaşır. Hastalık insana hasta kişi ya da hayvanlardan yakın temas yoluyla da geçebilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, gayta mikroskobisi ve kültür.
Etken
Campylobacter türü bakterilerin neden olduğu bağırsak iltihabı (enterit)
Tedavi
Gerekiyorsa sıvı ve elektrolit tedavisi yapılır. Olguların birçoğu kendiliğinden düzelebilir bu nedenle antibiyotik tedavisi tartışılabilir. Ateşin yüksek, dışkılama sayısının 8 den fazla olduğu, kanlı ishalin görüldüğü olgularda ve hastalığın bir haftadan fazla sürmesi halinde antibiyotik kullanımı uygun olur. Tercih edilecek antibiyotik eritromisindir.
Risk
Campylobacter günlük dezenfektanlarla (çamaşır suyu gibi) kolayca ortadan kaldırılabilir. Hastaların dışkıları ortalıktan temizlenmeli ve hijyene dikkat edilmelidir. Bulaş riski akılda tutulmalıdır

Hastalık Sorgulama Programı