Campylobacter Enfeksiyonu


Bilgi

Tipik belirtileri arasında, ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, kanlı ishal sayılabilir. İshal çok değişik şekillerde olabilir. Bazen aşırı sulu, bazen da kanlı bir ishal görülebilir. Bu belirtiler mikrobun alınmasından 2 ile 4 gün sonra başlar ve genellikle bir hafta kadar sürer. Tablo çoğu kez kendi kendini sınırlayabilen bir enterit tablosudur.

Sebep

Campylobacter ishal yapan bir bakteri türüdür. İnsanlara genellikle tam pişirilmemiş çiğ kümes hayvanlarının etinden ya da pastorize edilmemiş sütten veya enfekte suların içilmesiyle bulaşır. Hastalık insana hasta kişi ya da hayvanlardan yakın temas yoluyla da geçebilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, gayta mikroskobisi ve kültür.

Etken

Campylobacter türü bakterilerin neden olduğu bağırsak iltihabı (enterit)

Tedavi

Gerekiyorsa sıvı ve elektrolit tedavisi yapılır. Olguların birçoğu kendiliğinden düzelebilir bu nedenle antibiyotik tedavisi tartışılabilir. Ateşin yüksek, dışkılama sayısının 8 den fazla olduğu, kanlı ishalin görüldüğü olgularda ve hastalığın bir haftadan fazla sürmesi halinde antibiyotik kullanımı uygun olur. Tercih edilecek antibiyotik eritromisindir.

Risk

Campylobacter günlük dezenfektanlarla (çamaşır suyu gibi) kolayca ortadan kaldırılabilir. Hastaların dışkıları ortalıktan temizlenmeli ve hijyene dikkat edilmelidir. Bulaş riski akılda tutulmalıdır
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı