Bilgi
Kuluçka süresi 4-5 günden birkaç aya kadar değişken olabilir. Su ile bulaşmış olan amipler daha şiddetli hastalık yapar. İştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma ve kanlı ishal ile seyreder. Diğer ishallerden özellikle kanlı dışkılama ile ayrılır. Bazen hiç bir belirti gözlenmez. Kalın bağırsakta kitleler (ameboma) meydana getirebilir. Hastalığın vücuda yayılımı genelde vücut direncinin düşmesi ile ortaya çıkar. Amip kana karışarak yayılır ve karaciğer, dalak, akciğer, beyin, deri ve idrar yollarında apseler yaparlar. Karaciğer tutulduğunda ateş, terleme, karaciğerde hassasiyet ve karaciğer büyümesi görülür.
Sebep
Amebiasis, diğer adıyla amipli dizanteri, Entemoeba histolytica’nın neden olduğu tüm dünyada yaygın olarak görülen bir parazit (asalak) enfeksiyonudur.
Bakım
-
Tahlil
Erken tanı önemlidir. Laboratuvar tetkikinde taze dışkı kullanılır. Dışkıda ayağımsı uzantıları ile hareket eden amipler görülür. Ayrıca tutulan organa özgü tetkikler (röntgen, ultrason gibi) gerekebilir.
Etken
Amip yiyecek ve içeceklerle bulaşır. Sudaki amip kistleri klorlamaya duyarlıdır. Yüksek ısıda ölürler. Sinekler ve hamam böcekleri de amip kistlerinin taşınmasında rol oynar.
Tedavi
Kanlı ishaliniz var ise acil olarak doktora başvurmalısınız. Genelde 10 günlük tedavi yeterlidir. Diğer birçok ishal tipinde ilaç kullanılmazken özellikle bu tür de mutlaka antibiyotik (metronidazol, tetrasiklin) kullanılmalıdır.
Risk
Ülkemizde Güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgelerinde daha yaygındır ve her yaşta hastada görülebilir. Riski azaltmak için; yiyecekleri alırken güvenilir yerleri tercih edin, tam olarak pişirin, az pişmiş yemeyin. Buzdolabından çıkardığınız yemekleri kaynayana kadar ısıtın. Pişmiş ve pişmemiş yiyecekleri hiç bir zaman karıştırarak yemeyin. Ellerinizi tekrar tekrar yıkayın. Yiyeceklerinizi tüm hayvanlardan (sinek, fare, böcek…) koruyun. Kesinlikle güvenilir su kullanın.

Hastalık Sorgulama Programı