Amebiasis


Bilgi

Kuluçka süresi 4-5 günden birkaç aya kadar değişken olabilir. Su ile bulaşmış olan amipler daha şiddetli hastalık yapar. İştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma ve kanlı ishal ile seyreder. Diğer ishallerden özellikle kanlı dışkılama ile ayrılır. Bazen hiç bir belirti gözlenmez. Kalın bağırsakta kitleler (ameboma) meydana getirebilir. Hastalığın vücuda yayılımı genelde vücut direncinin düşmesi ile ortaya çıkar. Amip kana karışarak yayılır ve karaciğer, dalak, akciğer, beyin, deri ve idrar yollarında apseler yaparlar. Karaciğer tutulduğunda ateş, terleme, karaciğerde hassasiyet ve karaciğer büyümesi görülür.

Sebep

Amebiasis, diğer adıyla amipli dizanteri, Entemoeba histolytica’nın neden olduğu tüm dünyada yaygın olarak görülen bir parazit (asalak) enfeksiyonudur.

Bakım

-

Tahlil

Erken tanı önemlidir. Laboratuvar tetkikinde taze dışkı kullanılır. Dışkıda ayağımsı uzantıları ile hareket eden amipler görülür. Ayrıca tutulan organa özgü tetkikler (röntgen, ultrason gibi) gerekebilir.

Etken

Amip yiyecek ve içeceklerle bulaşır. Sudaki amip kistleri klorlamaya duyarlıdır. Yüksek ısıda ölürler. Sinekler ve hamam böcekleri de amip kistlerinin taşınmasında rol oynar.

Tedavi

Kanlı ishaliniz var ise acil olarak doktora başvurmalısınız. Genelde 10 günlük tedavi yeterlidir. Diğer birçok ishal tipinde ilaç kullanılmazken özellikle bu tür de mutlaka antibiyotik (metronidazol, tetrasiklin) kullanılmalıdır.

Risk

Ülkemizde Güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgelerinde daha yaygındır ve her yaşta hastada görülebilir. Riski azaltmak için; yiyecekleri alırken güvenilir yerleri tercih edin, tam olarak pişirin, az pişmiş yemeyin. Buzdolabından çıkardığınız yemekleri kaynayana kadar ısıtın. Pişmiş ve pişmemiş yiyecekleri hiç bir zaman karıştırarak yemeyin. Ellerinizi tekrar tekrar yıkayın. Yiyeceklerinizi tüm hayvanlardan (sinek, fare, böcek…) koruyun. Kesinlikle güvenilir su kullanın.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı