Antibiyotik İlişkili Diyare


Bilgi

Çoğunlukla hastanede yatan hastalarda ya da huzurevinde kalan kişilerde görülmektedir. Yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde enfeksiyon daha ciddi seyreder. Hastalığın seyri, basit bir ishalden hayatı tehdit eden ciddi bir enfeksiyona kadar değişebilir. Başlıca belirtileri arasında ateş, bayılma, bulantı, kusma, ishal veya kanlı ishal, karın ağrısı, karın krampı ve kilo kaybı sayılabilir.

Sebep

Genellikle güçlü bir antibiyotik kullanımından yaklaşık 4-5 gün sonra ishal gelişebilir ki bu tabloya antibiyotik ilişkili ishal denir. Psödomembranöz enterokolit olarak da bilinmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, gereğinde gayta ve kan tetkikleri

Etken

Normalde bağırsak içinde 400’den fazla çeşit bakteri türü vardır ve bunlar bize rahatsızlık vermediği gibi fayda sağlarlar, bu bağırsak mikroplarına flora denilir. Güçlü bir antibiyotikle bağırsaklarda bulunan yararlı bakteri florasının baskılanması sonucu, Clostridium difficile adlı bakterinin kalın bağırsakta enfeksiyona (kolit) neden olmasıdır.

Tedavi

Eğer değişik nedenlerle antibiyotik tedavisi alınıyorsa ve bu tedavi sırasında ishal başlarsa ilacı derhal kesmek en önemli davranıştır. Genelde bu şekilde normal bağırsak florası tekrar yerleşir ama her zaman böyle olmaz. Bu durumda muz, pirinç lapası gibi ishali azaltan gıdalar; ev yapımı yoğurt ve ev yapımı turşu gibi probiyotikten zengin gıdalar almak tavsiye edilir. Eczanede satılan probiyotik tabletler (Reflor gibi) de alınabilir. Ciddi durumlarda metranidazol tedavisi ve iv sıvı desteği gerekebilir.

Risk

Çoğunlukla hastanede yatan hastalarda ya da huzurevinde kalan kişilerde görülmektedir. Hastanede yatanlarda hastalık bir kişiden diğerine geçebilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı