Bilgi
Çoğunlukla hastanede yatan hastalarda ya da huzurevinde kalan kişilerde görülmektedir. Yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde enfeksiyon daha ciddi seyreder. Hastalığın seyri, basit bir ishalden hayatı tehdit eden ciddi bir enfeksiyona kadar değişebilir. Başlıca belirtileri arasında ateş, bayılma, bulantı, kusma, ishal veya kanlı ishal, karın ağrısı, karın krampı ve kilo kaybı sayılabilir.
Sebep
Genellikle güçlü bir antibiyotik kullanımından yaklaşık 4-5 gün sonra ishal gelişebilir ki bu tabloya antibiyotik ilişkili ishal denir. Psödomembranöz enterokolit olarak da bilinmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, gereğinde gayta ve kan tetkikleri
Etken
Normalde bağırsak içinde 400’den fazla çeşit bakteri türü vardır ve bunlar bize rahatsızlık vermediği gibi fayda sağlarlar, bu bağırsak mikroplarına flora denilir. Güçlü bir antibiyotikle bağırsaklarda bulunan yararlı bakteri florasının baskılanması sonucu, Clostridium difficile adlı bakterinin kalın bağırsakta enfeksiyona (kolit) neden olmasıdır.
Tedavi
Eğer değişik nedenlerle antibiyotik tedavisi alınıyorsa ve bu tedavi sırasında ishal başlarsa ilacı derhal kesmek en önemli davranıştır. Genelde bu şekilde normal bağırsak florası tekrar yerleşir ama her zaman böyle olmaz. Bu durumda muz, pirinç lapası gibi ishali azaltan gıdalar; ev yapımı yoğurt ve ev yapımı turşu gibi probiyotikten zengin gıdalar almak tavsiye edilir. Eczanede satılan probiyotik tabletler (Reflor gibi) de alınabilir. Ciddi durumlarda metranidazol tedavisi ve iv sıvı desteği gerekebilir.
Risk
Çoğunlukla hastanede yatan hastalarda ya da huzurevinde kalan kişilerde görülmektedir. Hastanede yatanlarda hastalık bir kişiden diğerine geçebilir.

Hastalık Sorgulama Programı