Bilgi
Hafif vakalarda herhangi bir belirti görülmeyebilir. Başlıca belirtiler; sağ üst karın ağrısı, bulantı, iştahsızlık, kusma, ateş, ciltte sararma ve idrar renginde koyulaşmadır.
Sebep
Hepatit karaciğerin herhangi bir nedenle oluşan iltihabıdır. Akut viral hepatit, hepatit virüslerinden biri ile oluşan enfeksiyon sonucu oluşan karaciğer iltihabıdır, çoğu kişide hastalık ani başlar ve sadece birkaç hafta sürer. Kronik hepatit ise, karaciğerin 6 aydan uzun süren iltihabıdır. Akut hepatitten daha az görülen, ancak yıllar boyu sürebilen bir hastalıktır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, karaciğer ultrasonografisi, hepatit belirteçleri ve gereğinde ileri tetkiklerle hepatit tanısı konularak, tipi belirlenebilir.
Etken
Karaciğer iltihaplanmasının başlıca nedenleri; enfeksiyon, zehirli gıdalar, alkol ya da otoimmün (bağışıklık sistemi bozuklukları) hastalıklardır. Karaciğer enfeksiyonlarına bağlı gelişen hepatitler sıklıkla virüsler tarafından meydana getirilmektedir. Viral hepatit yapan birçok virüs bulunmaktadır, ancak bunlar içerisinde hepatit virüsü tip A, B ve C en yaygın olanlarıdır. Hepatit B ve C ile meydana gelen hepatitler, karaciğerde kronik enfeksiyona neden olabilir ve siroz ya da ölüm ile sonuçlanabilir.
Tedavi
Hepatitin akut mu yoksa kronik mi olduğuna ve hepatitin neye bağlı olarak ortaya çıktığına göre tedavi şekillenecektir. Mutlaka gastroenteroloji veya enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca hasta değerlendirilmeli ve detaylı bir ayırıcı tanı yapılmalıdır.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı