Hepatit


Bilgi

Hafif vakalarda herhangi bir belirti görülmeyebilir. Başlıca belirtiler; sağ üst karın ağrısı, bulantı, iştahsızlık, kusma, ateş, ciltte sararma ve idrar renginde koyulaşmadır.

Sebep

Hepatit karaciğerin herhangi bir nedenle oluşan iltihabıdır. Akut viral hepatit, hepatit virüslerinden biri ile oluşan enfeksiyon sonucu oluşan karaciğer iltihabıdır, çoğu kişide hastalık ani başlar ve sadece birkaç hafta sürer. Kronik hepatit ise, karaciğerin 6 aydan uzun süren iltihabıdır. Akut hepatitten daha az görülen, ancak yıllar boyu sürebilen bir hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, karaciğer ultrasonografisi, hepatit belirteçleri ve gereğinde ileri tetkiklerle hepatit tanısı konularak, tipi belirlenebilir.

Etken

Karaciğer iltihaplanmasının başlıca nedenleri; enfeksiyon, zehirli gıdalar, alkol ya da otoimmün (bağışıklık sistemi bozuklukları) hastalıklardır. Karaciğer enfeksiyonlarına bağlı gelişen hepatitler sıklıkla virüsler tarafından meydana getirilmektedir. Viral hepatit yapan birçok virüs bulunmaktadır, ancak bunlar içerisinde hepatit virüsü tip A, B ve C en yaygın olanlarıdır. Hepatit B ve C ile meydana gelen hepatitler, karaciğerde kronik enfeksiyona neden olabilir ve siroz ya da ölüm ile sonuçlanabilir.

Tedavi

Hepatitin akut mu yoksa kronik mi olduğuna ve hepatitin neye bağlı olarak ortaya çıktığına göre tedavi şekillenecektir. Mutlaka gastroenteroloji veya enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca hasta değerlendirilmeli ve detaylı bir ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı