Bilgi
Kalçalar ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik ortaya çıkar. Kollar ile vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücudun balansı bozulmaktadır. Erişkinlik döneminde; bel ve sırt ağrıları, kalp ve akciğer fonksiyon bozukluklarına neden olabilir.
Sebep
Skolyoz, omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Omurga eğriliği de denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Omurgaya arkadan bakıldığında eğrilik düz durulduğunda bile fark edilebildiği gibi bazen bu denli net değildir ve ancak öne eğilme durumunda, kontroller ve röntgen filmlerinde anlaşılabilir.
Etken
İdiopatik skolyoz da denilen nedeni bilinmeyen omurga eğriliği sıklıkla aileseldir ve genetik (kalıtsal) faktörlere bağlı gibi gözükmektedir.
Tedavi
Eğriliğin miktarına ve kemik büyümesinin hangi aşamada olduğuna göre belirlenir. Egzersiz, sırt kuşağı kullanımı, ameliyat veya bu tedavilerin bir kombinasyonu uygulanmaktadır. Tedavi, erken başlandığı ölçüde başarılı olur.
Risk
Küçük yaşta başlayan skolyoz genellikle ilerleyicidir. Skolyozun ilerlemesini belirleyen en önemli faktör ise çocuğun fiziksel gelişim hızıdır. En sık genç kızlarda, ergenlik çağının hızlı büyüme döneminde ortaya çıkar.

Hastalık Sorgulama Programı