Bilgi
Ani gelişen sırt ağrısı
Sebep
Torasik, yani üst sırt kaslarını spazmı, günümüz de hemen herkesin hayatının bir evresinde karşılaştığı bir durum olup çoğu zaman omuz ve sırt kasları sorunları ile birlikte ortaya çıkan ve ani gelişen bir ağrı durumudur.
Bakım
-
Tahlil
Fizik muayene çoğu zaman tanı için yeterlidir. Gereğinde direk grafi , kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılabilir.
Etken
Spazmlar; zorlanma, gerginlik, güçsüzlük, yaralanma ve üşütme gibi sorunlardan dolayı ani meydana gelen kas liflerinin kasılmalarıdır. Bazen bu kasılmalar uzun süre kullanılmayan sırt kaslarında ani hareketler sonucu ortaya çıkarken, bazen de uykudan uyandıktan sonra ani hareketler ile meydana gelmektedir. Ayrıca omurganın dışında ve içinde bulunan sinir köklerinin gerilmesi de kas spazmlarının oluşmasına neden olabilir.
Tedavi
Sıcak su uygulaması, su, kalsiyum ve potasyum alımını artırmak, masaj yaptırmak, ısınma hareketleri yapmak, kas ısıtıcı kremler sürmek ve gereğinde fizik tedavi yöntemleri ve ilaçlarla tedavi edilmektedir.
Risk
Zorlanma, gerginlik, güçsüzlük, yaralanma, üşütme, uzun süre kullanılmayan sırt kaslarında ani hareketi gibi risk faktörleri mevcuttur.

Hastalık Sorgulama Programı