Torasik (Üst Sırt) Kasılması


Bilgi

Ani gelişen sırt ağrısı

Sebep

Torasik, yani üst sırt kaslarını spazmı, günümüz de hemen herkesin hayatının bir evresinde karşılaştığı bir durum olup çoğu zaman omuz ve sırt kasları sorunları ile birlikte ortaya çıkan ve ani gelişen bir ağrı durumudur.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene çoğu zaman tanı için yeterlidir. Gereğinde direk grafi , kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılabilir.

Etken

Spazmlar; zorlanma, gerginlik, güçsüzlük, yaralanma ve üşütme gibi sorunlardan dolayı ani meydana gelen kas liflerinin kasılmalarıdır. Bazen bu kasılmalar uzun süre kullanılmayan sırt kaslarında ani hareketler sonucu ortaya çıkarken, bazen de uykudan uyandıktan sonra ani hareketler ile meydana gelmektedir. Ayrıca omurganın dışında ve içinde bulunan sinir köklerinin gerilmesi de kas spazmlarının oluşmasına neden olabilir.

Tedavi

Sıcak su uygulaması, su, kalsiyum ve potasyum alımını artırmak, masaj yaptırmak, ısınma hareketleri yapmak, kas ısıtıcı kremler sürmek ve gereğinde fizik tedavi yöntemleri ve ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Risk

Zorlanma, gerginlik, güçsüzlük, yaralanma, üşütme, uzun süre kullanılmayan sırt kaslarında ani hareketi gibi risk faktörleri mevcuttur.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı