Bilgi
Askaris erişkin hastalarda çok şikayete neden olmaz hafif hazımsızlık dışında şikayet görülmez. Ancak çocuklarda: Büyüme gelişme geriliği, okul başarısında düşme, iştahsızlık, hazımsızlık, gaz, karında şişlik, bulantı ve ağızda aşırı salyaya neden olur. Parazitin bağırsaklara yerleşmesi için akciğerlere gidip tekrar bağırsağa gelmesi gerekir. Bu sırada öksürük atakları ve öksürükle balgamda parazit görülmesi olabilir.
Sebep
Askaris en sık görülen barsak parazitidir, ince bağırsaklarda yerleşir ve besin emilimini bozar. Yumurtaları dışkı ile dışarı atılır. Kanalizasyon sisteminin kötü olduğu koşullarda sulara ve toprağa bulaşan yumurtalar gıdalar ve sular ile diğer insanlara bulaşır. Ağızdan girdikten sonra bağırsaklara gider. Askaris yumurtaları bağırsakta açılarak parazit ortaya çıkar.
Bakım
-
Tahlil
Askaris teşhisi dışkının mikroskobik incelemesi ile konur. Dışkıda yumurta varlığı araştırılır. Tek bir seferde teşhis koymak zordur. Dışkı incelemesi en az 3 sefer yapılmalıdır. Bazen dışkıda parazit görülür, yada öksürük ile parazit çıkar. Bu durumda parazitin bir kaba alınarak doktora getirilmesi teşhis koydurur.
Etken
Ascaris lumbricoides adlı parazit
Tedavi
Askaris ilaçlar ile kolayca tedavi edilebilir. Bir günlük tedavi yeterlidir. Aile bireylerinin de testten geçirilmesi gerekir. Şikayeti olan ancak testleri negatif olan aile bireylerine de tedavi verilebilir. Askarisden korunmak için iyi kanalizasyon ve su sistemi kurulmalıdır. İnsan dışkısı ile temastan kaçınmak, toprak ile temastan sonra elleri yıkamak, tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce elleri yıkamak, gıdaları uygun şekilde yıkamak, soymak ve pişirmek gerekir.
Risk
Askaris dünyanın her yerinde görülür. Özellikle kanalizasyon sisteminin kötü olduğu, sanitasyon hijyen ve temizlik şartlarının kötü olduğu koşullarda daha çok görülür. İnsan dışkısı ile kirlenmiş toprak bulunan bölgelerde salgın halinde görülür. İnsandan insana bulaşmaz.

Hastalık Sorgulama Programı