Mesane Taşı


Bilgi

Kesik kesik idrar yapma veya bazen idrar yapamama, özellikle idrarın sonlarına doğru şiddetlenen ağrı ve idrar yaparken idrarın aniden kesintiye uğraması, başlıca belirtileridir.

Sebep

Böbreklerden başlayıp aşağıya doğru uzanan idrar kanalının herhangi bir yerinde taş olabilir ve olduğu yere göre adlandırılır. Mesaneye yerleşmiş olan veya mesanede oluşmuş olan taşa, mesane taşı adı verilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Öykü ve fizik muayene sonrası, idrar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri tanı için gereklidir. Mesane taşları çoğunlukla röntgen filminde görülebilir. Röntgen filminde görülmeyen mesane taşları için ultrason, ilaçlı böbrek filmi (İVP) ya da bilgisayarlı tomografi ile tanı konabilir.

Etken

Fazla tuz tüketimi, az su içilmesi, sıvı kaybı, genetik yatkınlık, hareketsizlik, tek yönlü beslenme tarzı, aşırı proteinli beslenme, çok fazla D vitamini alımı, oksalattan zengin beslenme, sarkoidoz hastalığı, tüberküloz hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı, şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar da mesane taşı oluşumunda etkilidir.

Tedavi

Taşın üretrayı tıkaması durumunda bir sonda yardımı ile taş geri itilerek idrar akışı devam ettirilir. Sadece idrarın tekrardan yapılmasını sağlar. Mesane taşları genellikle herhangi bir müdahaleye gerek olmadan düşerler. Küçük taşların kendi kendine düşmesinin beklenirken, büyük taşlar için kalıcı çözüm ise taşın kırılarak alınmasıdır.

Risk

Mesane enfeksiyonları, hiperparatiroidi, sistinüri, şişmanlık, prostat büyümesi, aşırı D vitamini alımı, hareketsiz yaşam ve az su içmek risk faktörlerinden bazılarıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı