Gastrointestinal Kanama


Bilgi

Tipik belirtileri; halsizlik, bitkinlik, baş dönmesi, bayılma, taze kanlı dışkılama, siyah renkli dışkılama, karın ağrısı, kusma, kanlı veya kahve telvesi şeklinde kusma sayılabilir. Kanama olduğunda kusmukta ya da dışkıda kan görülür. Kanama eğer yavaş ve sürekli bir biçimde ise kansızlığa (anemi) ve siyah dışkılamaya (melena) neden olur. Eğer kanama hızlı ve bol miktarda olursa, dışkıda taze yani kırmızı renkli kan görülür. Bu şekildeki kanamalar hayatı ölümcül olabilir.

Sebep

Gastrointestinal sistem ya da sindirim sistemi, ağızda başlar ve sırasıyla yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı, ince ve kalın bağırsaklardan oluşur. Sindirim kanalı anüs (makat) ile dışarı açılır. Gastrointestinal sistem kanaması dendiğinde, bu yol boyunca herhangi bir yerdeki kanama anlaşılır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan sayımı ve biyokimya tekikleri, gayta tetkikleri, endoskopi, kolonoskopi işlemlerinde gerekli olanlarla tanı konulur. Gereğinde baryumlu grafiler, sintigrafik tetkikler ve anjiyografi gibi ileri tetkiklere ihtiyaç duyulabilir.

Etken

Gastrit, özefajit, özefagus varisleri (yemek borusunda varisler), mide veya bağırsak ülseri,mide kanseri, bağırsak kanserleri, hemoroit, anal fissür (çatlak, yırtık), iltihaplı barsak hastalıkları (ülsratif kolit ve Crohn hastalığı gibi) pek çok sebebi vardır.

Tedavi

Sindirim sisteminin üst kısımlarındaki aktif kanama çoğunlukla, kanamalı bölgeye endoskobun içine yerleştirilen bir iğne ile doğrudan kimyasallar enjekte edilerek veya ısı yoluyla (yakarak) kontrol altına alınabilir. Endoskopik teknikler her zaman için kanamaya kontrol altına almaz. Bazen de aktif, şiddetli ve tekrarlayan kanamalar için cerrahi müdahale gerekir.

Risk

Sindirim sistemi kanamalarında, özellikle orta yaş üstü hastalarda kanser riski akılda tutulmalı ve endoskopik incelemeler ötelenmemelidir. Elbette bu konuda gerekliliğe takip eden hekim karar vermelidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı