Bilgi
Hastalık belirtileri genellikle virüs vücuda girdikten üç ay sonra meydana gelmektedir. Bu kişiler yorgunluk, iştahsızlık, ateş, bulantı, sarılık, idrar renginde koyulaşma ve karın ağrısından şikayetçi olurlar. Bazı kişilerde sarılık (cilt ve göz beyazında sararma) görülür. Hepatit B ya belirti vermeden 1-2 ayda iyileşir ya da kronikleşerek siroz, sarılık ya da karaciğer kanseri gibi çeşitli hastalıklara yol açar. Çocuklarda yüzde 75 civarında kronikleşen bu hastalığın, yeni doğanlarda yüzde 90 kadarı kronikleşir. Yetişkinlerde ise bu miktar yüzde 10’dur.
Sebep
Hepatit karaciğerin herhangi bir nedenle oluşan iltihabıdır. Virüsler, alkol, zehirli gıdalar ve otoimmün hastalıklar gibi pek çok nedenle hepatit gelişebilir. Akut viral hepatit, hepatit virüslerinden biri ile oluşan enfeksiyon sonucu oluşan karaciğer iltihabıdır, çoğu kişide hastalık ani başlar ve sadece birkaç hafta sürer. Kronik hepatit ise, karaciğerin 6 aydan uzun süren iltihabıdır. Akut hepatitten daha az görülen, ancak yıllar boyu sürebilen bir hastalıktır. Hepatit B hastalığı ise, kan yoluyla bulaşan bir virüs olan hepatit-B virüsünün neden olduğu bir viral hepatit tablosudur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, karaciğer ultrasonografisi, hepatit belirteçleri ve HBV DNA tetkiki ile hepatit B hastalığı tanısı konabilir.
Etken
: Hastalığa hepatit-B virüsü neden olur. Hepatit- B virüsü genellikle virüs taşıyan (enfekte) kanla temas etme sonucu bulaşmaktadır. Cinsel ilişki ile de bulaşabilir.
Tedavi
Hepatit-B aşısı bulunmaktadır. Hepatit B geçirmemiş, bu virüsü taşımayan ve herhangi bir bağışıklık oluşmamış kişilere, özellikle risk altında yaşayanlara uygulanır. Hepatit-B hastalığının tanı ve tedavisi ile gastroenteroloji, çocuk gastroenterolojisi, iç hastalıkları (dahiliye) ve çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorları ilgilenir. Kronik hepatit B gelişmesi halinde tedavide kullanılan ağızdan, damardan ya da cilt altı uygulama ile kullanılabilen antiviral ilaçlar mevcuttur.
Risk
Hepatit-B daha çok kan ile temas halinde olan doktor ve hemşire gibi sağlık çalışanları, eşi hepatit B hastası olanlar, korunmasız cinsel ilişkiye girenler, aynı iğneyi kullanan uyuşturucu bağımlıları, diyaliz hastaları, seks işçileri ya da kan nakli yapılan kişilerde görülür.

Hastalık Sorgulama Programı