İnterstisyel Sistit


Bilgi

Başlıca belirtiler; göbek altındaki bölgede ağrı, acil işeme isteği ve sık işemedir. Bu ağrı, mesane doldukça artar ve işeme sonrası genellikle azalır. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte, erkeklerde de görülebilmektedir.

Sebep

İnterstisyel sistit, özellikle idrar torbasının dolması ile artan ve karnın alt bölümünde yani leğen kemiklerinin sardığı boşluk içinde (pelviste) hissedilen ağrı, rahatsızlık hissi, acil işeme isteği duyma ve sık işeme ile kendini gösteren, sebebi bilinmeyen hastalıktır. Ağrılı mesane sendromu olarak da bilinmektedir.

Bakım

-

Tahlil

İdrar tahlil ve kültürü, kadın hastalar için jinekolojik muayene, gereğinde sistoskopi denilen mesane iç yüzeyinin görüntülenmesi işlemi yapılabilir.

Etken

Henüz nedeni bilinmemekle birlikte, alerjik kökenli olduğu düşünülmektedir. Neden bir bakteri değildir.

Tedavi

Hastalığın tam tedavisi yoktur. Uygulanan tedaviler genellikle geçici bir iyileşme sağlar. Mesane distansiyonu, nöroelektrik stimülasyon ve son çare olarak da cerrahi tedaviler destekleyici tedavi seçeneklerinden bazılarıdır.

Risk

Özellikle genç, cinsel aktif kadınlarda görülmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı