Kauda Equina Sendromu


Bilgi

Kauda equina sendromunun acil olarak ameliyat ile düzeltilmesi gerekir, aksi takdirde kalıcı bağırsak felci, bağırsak ve mesane kontrolü kaybı, yani idrar ve dışkı kaçırma, bacaklarda felç gelişmesine neden olabilir.

Sebep

Omurilik, beyin sapından başlayıp omurga kanalının içinde aşağıya doğru uzanır ve sırtın hemen aşağısında, konus medullaris denilen noktada sonlanır. Konus medullarisin altındaki sinir köklerinden oluşan demete de Kauda equina denir. Kauda ekuina sendromu ise, omurga kanalının alt bölümündeki bu sinirlerin sıkışması sonucu ortaya çıkan ve acilen tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde görüntüleme yöntemleri

Etken

Kauda equina sendromuna yol açan durumlar arasında, travma, fıtıklaşmış disk, omurga kanal darlığı, kanser, kanama ya da iltihaplanmalar yer almaktadır.

Tedavi

Acil olarak ameliyat ile düzeltilmesi gerekir.

Risk

Acil cerrahi tedavisi yapılamazsa felç riski mevcuttur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı