Bilgi
El kemiklerinde kırık oluştuğunda parmakta şekil bozukluğu, ağrı ve kırık bölgesinde morarma, şişme ve elin o bölgesini oynatamama gibi şikayetler görülür.
Sebep
Elde; el bileği kemikleri (karpal kemikler) 8 tane, metakarpal kemikler 5 tane ve parmak kemikleri (flankslar) 14 tane olmak üzere toplam 27 tane kemik bulunmaktadır. Dışarıdan gelen travma ile yeterli kuvvet uygulandığında el kemiklerinde kırıklar oluşur.
Bakım
-
Tahlil
El kemiklerinde kırıktan şüphelenildiğinde detaylı bir el muayenesi yapılacaktır. Röntgen filmi (direk grafiler) çekilmesi gerekmektedir. Daha detaylı inceleme için gerekirse bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans (MR) yöntemlerine başvurulabilir.
Etken
Travma ile yeterli kuvvet uygulandığında el kemiklerde kırıklar oluşur. Genelde düşme, ezilme ya da sert cisimlerin çarpması sonucu oluşur. Bazen bu kemiklere yapışan tendonların aşırı çekmesi sonucu da meydana gelebilir. Yaşlılık döneminde el bileğinin kırılma nedeni denge kaybı sonucu kişinin düşmesi gibi kazalardır. Ayrıca yaşlılık döneminde el kemiklerinin kırılgan olmasının en önemli nedeni osteoporozdur.
Tedavi
El kemiklerinin kırıkları kırığın tipine ve yerleşimine göre çok farklı şekillerde tedavi edilebilir. Kırık uçlarının birbirinden ayrılmadığı, stabil kırıklarda atel veya alçı uygulanması yeterli olabilir.
Risk
Osteoporoz, demans, sigara içimi gibi nedenler el kırıkları riskini artırır. Ayrıca, el kırıkları uygun tedavi edilmediği takdirde yanlış kaynama ve kemik enfeksiyonları görülebilir. Bunlar da elde ve parmaklarda şekil bozukluğu, fonksiyon kaybı ve geçmeyen ağrılara sebep olabilir.

Hastalık Sorgulama Programı