Kırık - El


Bilgi

El kemiklerinde kırık oluştuğunda parmakta şekil bozukluğu, ağrı ve kırık bölgesinde morarma, şişme ve elin o bölgesini oynatamama gibi şikayetler görülür.

Sebep

Elde; el bileği kemikleri (karpal kemikler) 8 tane, metakarpal kemikler 5 tane ve parmak kemikleri (flankslar) 14 tane olmak üzere toplam 27 tane kemik bulunmaktadır. Dışarıdan gelen travma ile yeterli kuvvet uygulandığında el kemiklerinde kırıklar oluşur.

Bakım

-

Tahlil

El kemiklerinde kırıktan şüphelenildiğinde detaylı bir el muayenesi yapılacaktır. Röntgen filmi (direk grafiler) çekilmesi gerekmektedir. Daha detaylı inceleme için gerekirse bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans (MR) yöntemlerine başvurulabilir.

Etken

Travma ile yeterli kuvvet uygulandığında el kemiklerde kırıklar oluşur. Genelde düşme, ezilme ya da sert cisimlerin çarpması sonucu oluşur. Bazen bu kemiklere yapışan tendonların aşırı çekmesi sonucu da meydana gelebilir. Yaşlılık döneminde el bileğinin kırılma nedeni denge kaybı sonucu kişinin düşmesi gibi kazalardır. Ayrıca yaşlılık döneminde el kemiklerinin kırılgan olmasının en önemli nedeni osteoporozdur.

Tedavi

El kemiklerinin kırıkları kırığın tipine ve yerleşimine göre çok farklı şekillerde tedavi edilebilir. Kırık uçlarının birbirinden ayrılmadığı, stabil kırıklarda atel veya alçı uygulanması yeterli olabilir.

Risk

Osteoporoz, demans, sigara içimi gibi nedenler el kırıkları riskini artırır. Ayrıca, el kırıkları uygun tedavi edilmediği takdirde yanlış kaynama ve kemik enfeksiyonları görülebilir. Bunlar da elde ve parmaklarda şekil bozukluğu, fonksiyon kaybı ve geçmeyen ağrılara sebep olabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı