Terleme, Hiperhidroz


Bilgi

Aşırı terleme psikolojik bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, psikolojik bir hastalığın sonucu da olabilir. Kişinin günlük ve sosyal aktivitelerini olumsuz etkileyen bir problemdir ve hayatı zorlaştırabilir. Terleyen bir kişi, bu durumdan rahatsız olduğunda, sürekli terleyeceğini düşünüp, bu endişe içinde daha fazla terler. Terleyen kişilerin en çok rahatsız olduğu konulardan birisi terin kokmasıdır. Sosyal hayatı oldukça zorlaştıran bir durumdur. Kişiyi rahatsız eden diğer durum ise ellerde olan aşırı terlemedir. Birinin elini sıkmadan önce sürekli elini silme ihtiyacı hissedilir.

Sebep

Terleme olayı, beyinde vücut sıcaklığını sürekli olarak takip eden bir merkez tarafından düzenlenir. Eğer vücut sıcaklığı herhangi bir nedenden dolayı artacak olursa, bu ısı düzenleme merkezi, sinirler yoluyla ter bezlerine sinyal gönderir ve ter bezleri çalışmaya başlar. Terleme sırasında sıvı, deriden sıcaklık alarak buharlaşır ve vücudu soğutur. Yürüme, koşma ve spor yapma, gibi fiziksel aktiviteler, sıcak hava ve nem, stres ve heyecan gibi durumlarda terlemenin olması normaldir. Eğer kişi spor yapmadığı halde, ortam sıcaklığı normal iken veya diğer kişiler terlemediği halde terliyorsa bu anormal bir durumdur ve hiperhidroz olarak tanımlanır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri yanında; tiroid fonksiyon testleri, böbrek üstü hormon düzeyleri, EKG, karın ultrasonografisi ile altta yatan bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.

Etken

Tiroid bezinin fazla çalışması, obezite (şişmanlık), böbrek üstü bezi hastalıkları, kalp krizi, kanserler, stres, psikiyatrik hastalıklar gibi birçok hastalık aşırı terlemeye yol açabilir. Burada kast edilen altta yatan buna benzer bir hastalık olmaksızın görülen aşırı terlemedir. Buna sempatik sistemin aşırı aktivitesinin yol açtığı düşünülür. Bu durum doğuştan gelen bir sorundur ve nedeni henüz bilinmemektedir.

Tedavi

Eğer altta yatan bir hastalığa bağlı olarak gelişiyorsa, bu hastalık tedavi edilir. Aşırı terlemenin nedeni saptanamıyorsa doğuştan kaynaklanan bir problem olduğu düşünülür ve buna yönelik tedavi yapılır. Hiperhidroz tedavisinde cerrahi olarak ter bezlerinin alınması veya sinirlerinin kesilmesi ve botoks uygulaması ile sinirlerin geçici olarak felç edilmesi seçenekleri mevcuttur.

Risk

Genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde başlar. Yaşam boyu aralıklı veya sürekli devam eder. Her cins, ırk ve yaş grubunda görülebilir. Sıcakta artış gösterir, bunun yanı sıra kış aylarında hafifler. Sinirlenme, kaygı, stres ve heyecan terlemeyi arttırır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı