Amyotrofik Lateral Skleroz


Bilgi

Kas gücü kaybı, kas erimesi, kas seğirmesi, yutma güçlüğü, solunum güçlüğü, el, kol ve bacaklarda güç kaybı, konuşma zorluğu ve geveleyerek konuşma hastalığın belirtileri arasındadır. Bu hastalıkta özellikle konuşma, yürüme, solunum ve yutma kaslarının sinirleri tutulur. Hastalık ilerlediğinde, hastalar nefes alamazlar ve solunum yetmezliğinden dolayı ölürler.

Sebep

Amiyotrofik lateral skleroz (ALS), istemli hareketlerin yapabilmesini sağlayan motor nöron adı verilen sinir hücrelerinde görülen dejenerasyonu sonucu ortaya çıkan, ilerleyici ve ölümcül bir nörolojik hastalıktır. Beyin kabuğu (motor korteks), beyin sapı ve omurilikte bulunan motor nöronları tutar.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, nörolojik muayeneyi de içeren detaylı fizik muayene, kan tetkikleri ve ENMG tetkiki

Etken

Amiyotrofik lateral sklerozun sebebi bilinmemektedir

Tedavi

Bilinen bir tedavi yoktur, uygulanan tedavinin amacı destek tedavisi ile belirtileri azaltmak ve yaşam süresini uzatmaktır.

Risk

Amyotrofik lateral skleroz, genellikle 40 yaş üstündeki kişilerde ve erkeklerde daha sık görülen ilerleyici bir hastalıktır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı