Bilgi
Tipik belirtiler; korku, kaygı, kas gerginliği, huzursuzluk, çarpıntı, hızlı nefes alıp verme, heyecanlılık, şüphe, bilinç bulanıklığı, azalmış konsantrasyon (dikkati toplayamama) ve kontrolü kaybetme duygusudur. Panik ataklar genel olarak 10 dakika içerisinde en yüksek seviyeye ulaşır ve nadiren bir saatten fazla sürer. Fakat bu kısa zaman içerisinde korku o kadar şiddetli olur ki öleceğinizi ya da kontrolünüzü tamamen kaybedeceğinizi düşünürsünüz. Fiziksel belirtilerin kendisi o kadar korkutucudur ki kalp krizi geçirdiğinizi düşünebilirsiniz.
Sebep
Korku, kaygı ya da endişe durumunda kişide kas gerginliği, huzursuzluk, çarpıntı, hızlı nefes alıp verme, heyecanlanma, şüphe, bilinç bulanıklığı ve kontrolü kaybetme duygusu meydana gelir. Bunlar gerçek ya da algılanan bir tehlike ve stres sonucu ortaya çıkabilir. Fakat bu belirtiler bazı kişilerde, ortada gerçek bir neden olmadan da oluşabilir. Panik atak ise yoğun panik ve korku nöbetlerinin görüldüğü bir anksiyete bozukluğudur. Çoğunlukla aniden ve uyarısız bir şekilde meydana gelen bir anksiyete atağıdır. Bazen belirgin bir tetikleyici vardır. Örneğin, asansörde kapalı kalmak ya da bir kaç saat içinde vereceğiniz büyük bir konferans olduğunu düşünmek gibi.
Bakım
-
Tahlil
Bu hastalar bedensel belirtileri nedeniyle genellikle öncelikle bir dâhiliye uzmanına yönlendirilirler. Bu sebepledir ki tanı almaları biraz zaman almaktadır. Yapılan testler sonucunda herhangi bir hastalığın çıkmaması ve hekimin hastayı bir psikiyatri uzmanına yönlendirmesi sonucunda hastalar tanı alırlar.
Etken
Panik atağın yani anksiyete ataklarının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kalıtsal faktörlerin birçok hastalıkta olduğu gibi etkisi olduğu kabul edilmektedir.
Tedavi
Tedavide hem ilaç hem de psikoterapi uygulanmaktadır. Eğer atak yaşamaktan korktuğunuz için belirli yerlerden ya da durumlardan uzak duruyorsanız, bu konuda yardım almanız önemlidir. Anksiyete atakları tedavi edilebilir durumlardır.
Risk
Eğer kendinizi çok fazla kaygılı buluyorsanız kendinize zaman ayırın ve kendinizle ne kadar ilgilendiğinizi gözden geçirin. Başkalarına devredebileceğiniz sorumluluklarınız olabilir. Kendinizi desteksiz gibi görüyorsanız, güvenebileceğiniz birilerini bulabilirsiniz. Bu önlemler panik atak gelişme riskini azaltabilir.

Hastalık Sorgulama Programı