Hepatit C


Bilgi

Hastalık belirtileri yorgunluk, iştahsızlık, ateş, bulantı ve karın ağrısıdır. Bazı kişilerde sarılık (cilt ve göz beyazında sararma) görülür.

Sebep

Hepatit karaciğerin herhangi bir nedenle oluşan iltihabıdır. Virüsler, alkol, zehirli gıdalar ve otoimmün hastalıklar gibi pek çok nedenle hepatit gelişebilir. Kronik hepatit, karaciğerin 6 aydan uzun süren iltihabıdır. Hepatit C hastalığı ise, kan yoluyla bulaşan bir virüs olan hepatit-C virüsünün neden olduğu bir viral hepatit tablosudur. Büyük çoğunluğu kronikleşir ve karaciğerde siroz ve kansere kadar gidebilen ağır sonuçlara neden olabilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, karaciğer ultrasonografisi, hepatit belirteçleri ve HCV RNA tetkiki ile kronik hepatit C hastalığı tanısı konabilir.

Etken

Hastalığa hepatit-C virüsü neden olur. Hepatit-C virüsü genellikle virüs taşıyan (enfekte) kan ya da kan ürünleriyle bulaşmaktadır. Cinsel ilişki ile de bulaşabilir.

Tedavi

Hepatit-C hastalığının tanı ve tedavisi ile gastroenteroloji, çocuk gastroenterolojisi, iç hastalıkları (dahiliye) ve çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorları ilgilenir. Ülkemizde yaygınlığı oldukça yüksek olan hepatit C’nin yeni ilaçlar sayesinde artık kesin tedavisi vardır.

Risk

Özellikle kan ve kan ürünleri verilen hastalar, kan ile temas halinde olan doktor ve hemşire gibi sağlık çalışanları, korunmasız cinsel ilişkiye girenler, aynı iğneyi kullanan uyuşturucu bağımlıları hepatit-C hastalığına daha çok yakalanırlar. Hepatit C için aşı bulunmamaktadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı