Bilgi
Hastalık belirtileri yorgunluk, iştahsızlık, ateş, bulantı ve karın ağrısıdır. Bazı kişilerde sarılık (cilt ve göz beyazında sararma) görülür.
Sebep
Hepatit karaciğerin herhangi bir nedenle oluşan iltihabıdır. Virüsler, alkol, zehirli gıdalar ve otoimmün hastalıklar gibi pek çok nedenle hepatit gelişebilir. Kronik hepatit, karaciğerin 6 aydan uzun süren iltihabıdır. Hepatit C hastalığı ise, kan yoluyla bulaşan bir virüs olan hepatit-C virüsünün neden olduğu bir viral hepatit tablosudur. Büyük çoğunluğu kronikleşir ve karaciğerde siroz ve kansere kadar gidebilen ağır sonuçlara neden olabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, karaciğer ultrasonografisi, hepatit belirteçleri ve HCV RNA tetkiki ile kronik hepatit C hastalığı tanısı konabilir.
Etken
Hastalığa hepatit-C virüsü neden olur. Hepatit-C virüsü genellikle virüs taşıyan (enfekte) kan ya da kan ürünleriyle bulaşmaktadır. Cinsel ilişki ile de bulaşabilir.
Tedavi
Hepatit-C hastalığının tanı ve tedavisi ile gastroenteroloji, çocuk gastroenterolojisi, iç hastalıkları (dahiliye) ve çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorları ilgilenir. Ülkemizde yaygınlığı oldukça yüksek olan hepatit C’nin yeni ilaçlar sayesinde artık kesin tedavisi vardır.
Risk
Özellikle kan ve kan ürünleri verilen hastalar, kan ile temas halinde olan doktor ve hemşire gibi sağlık çalışanları, korunmasız cinsel ilişkiye girenler, aynı iğneyi kullanan uyuşturucu bağımlıları hepatit-C hastalığına daha çok yakalanırlar. Hepatit C için aşı bulunmamaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı