Ulnar Sinir Yaralanması


Bilgi

Bu sinirin görevi serçe parmağına ve yüzük parmağının serçe parmağı kadarının yarısına kadar his vermektedir. Ulnar sinir yaralanması belirtileri ağrı, uyuşma, kas gücü kaybı ve el ve kolda koordinasyon kaybıdır. Özellikle dirsek bükülmüş durumda ise serçe parmakta ve yüzük parmağında uyuşma yaratır.

Sebep

Ulnar sinir yaralanması, koldaki üç ana sinirden biri olan ulnar sinirin zarar gördüğü bir yaralanmadır. Ulnar sinir, omuzdan ele uzanır ve beyinle el arasında sinyaller taşımak, elle ön kolunda hareket ve hissi sağlamaktan sorumludur.

Bakım

-

Tahlil

Tanı için fizik muayene çoğu zaman yeterlidir. Dirsek büküldüğünde şikayetler belirginleşebilir. Gereğinde direk grafi, MR ve EMG tetkiklerinden faydalanılmaktadır.

Etken

Ulnar sinir yaralanmasının en sık rastlanan nedeni, ulnar sinire basınç uygulanmasına neden olan bir sıkışmadır. Buna, dirsek kırılması ya da çıkması gibi bir kemik hasarı, yumuşak dokunun şişmesi ya da belirli aktivite ya da pozisyonlardan kaynaklanan dış basınç neden olabilir.

Tedavi

Tedavinin amacı, belirtileri yönetmek veya hafifletmek ve mümkün olduğunda, temelde yatan nedeni düzeltmektir. Cerrahi müdahale gerekebilir.

Risk

Dirseğin ya da bileğin uzun süre bükülmüş olarak kalması gerektiği faaliyetler, alkol bağımlılığı, ulnar siniri basınç altında bırakan uyku pozisyonları gibi risk faktörleri tanımlanmıştır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı