Bilgi
Bu sinirin görevi serçe parmağına ve yüzük parmağının serçe parmağı kadarının yarısına kadar his vermektedir. Ulnar sinir yaralanması belirtileri ağrı, uyuşma, kas gücü kaybı ve el ve kolda koordinasyon kaybıdır. Özellikle dirsek bükülmüş durumda ise serçe parmakta ve yüzük parmağında uyuşma yaratır.
Sebep
Ulnar sinir yaralanması, koldaki üç ana sinirden biri olan ulnar sinirin zarar gördüğü bir yaralanmadır. Ulnar sinir, omuzdan ele uzanır ve beyinle el arasında sinyaller taşımak, elle ön kolunda hareket ve hissi sağlamaktan sorumludur.
Bakım
-
Tahlil
Tanı için fizik muayene çoğu zaman yeterlidir. Dirsek büküldüğünde şikayetler belirginleşebilir. Gereğinde direk grafi, MR ve EMG tetkiklerinden faydalanılmaktadır.
Etken
Ulnar sinir yaralanmasının en sık rastlanan nedeni, ulnar sinire basınç uygulanmasına neden olan bir sıkışmadır. Buna, dirsek kırılması ya da çıkması gibi bir kemik hasarı, yumuşak dokunun şişmesi ya da belirli aktivite ya da pozisyonlardan kaynaklanan dış basınç neden olabilir.
Tedavi
Tedavinin amacı, belirtileri yönetmek veya hafifletmek ve mümkün olduğunda, temelde yatan nedeni düzeltmektir. Cerrahi müdahale gerekebilir.
Risk
Dirseğin ya da bileğin uzun süre bükülmüş olarak kalması gerektiği faaliyetler, alkol bağımlılığı, ulnar siniri basınç altında bırakan uyku pozisyonları gibi risk faktörleri tanımlanmıştır.

Hastalık Sorgulama Programı