Median Sinir Yaralanması


Bilgi

Medyan sinir parçalanması, elde tenar kaslar adı verilen başparmağın arkasında yer alan kas grubunda güç kaybına ve zamanla incelmeye yol açar. Başparmağın direnci ve esnekliği kaybolur. Elin bu görünümüne de maymun eli deformitesi denir. Ayrıca ön kol ve elde karıncalanma, uyuşma, ağrı ve his kusuru görülebilmektedir.

Sebep

Median sinir, barakiyal pleksus adı verilen sinir ağından çıkan ve aşağı doğru uzanarak ön kola giden bir sinirdir. Dirsek, ön kol veya bilek gibi çeşitli seviyelerde hasara uğrayabilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü ve fizik muayene ile çoğu zaman tanı konabilir. Elektronöromyografi (ENMG) tanıyı teyid etmek için kullanılabilmektedir. Bu yöntem, sinir hasarının derecesi ve kasların durumu hakkında detaylı bilgiler verir ve hasarının yerini tespit edebilir.

Etken

Yaralanma sonucu kısmı kopmalar, ezilmeler veya total kesiler oluşabilir. Trafik kazaları, kesici ve delici aletlerle yaralanma sıklıkla görülen travmalardır. Sinirli bir anında camı yumruklayan kişilerde el bileği sinirinin kesilmesi çok sık rastlanan durumdur.

Tedavi

Cerrahi olarak tedavi edilmeli ardından da fizik tedavi yöntemleriyle fonksiyonları geri kazanılması amaçlanmalıdır.

Risk

Bu yaralanmaların büyük bir kısmını cam kesileri oluşturmakta¬dır. El, kol, bacak gibi organlara gelen sinirler kaza sonrası yaralanabilmektedir. Median sinirin bilek seviyesinde yüzeyselleşmesi nedeni ile intihar girişimi ve alkollü iken cama vurma en çok hasar yaptığı bölgedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı