Bilgi
Medyan sinir parçalanması, elde tenar kaslar adı verilen başparmağın arkasında yer alan kas grubunda güç kaybına ve zamanla incelmeye yol açar. Başparmağın direnci ve esnekliği kaybolur. Elin bu görünümüne de maymun eli deformitesi denir. Ayrıca ön kol ve elde karıncalanma, uyuşma, ağrı ve his kusuru görülebilmektedir.
Sebep
Median sinir, barakiyal pleksus adı verilen sinir ağından çıkan ve aşağı doğru uzanarak ön kola giden bir sinirdir. Dirsek, ön kol veya bilek gibi çeşitli seviyelerde hasara uğrayabilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü ve fizik muayene ile çoğu zaman tanı konabilir. Elektronöromyografi (ENMG) tanıyı teyid etmek için kullanılabilmektedir. Bu yöntem, sinir hasarının derecesi ve kasların durumu hakkında detaylı bilgiler verir ve hasarının yerini tespit edebilir.
Etken
Yaralanma sonucu kısmı kopmalar, ezilmeler veya total kesiler oluşabilir. Trafik kazaları, kesici ve delici aletlerle yaralanma sıklıkla görülen travmalardır. Sinirli bir anında camı yumruklayan kişilerde el bileği sinirinin kesilmesi çok sık rastlanan durumdur.
Tedavi
Cerrahi olarak tedavi edilmeli ardından da fizik tedavi yöntemleriyle fonksiyonları geri kazanılması amaçlanmalıdır.
Risk
Bu yaralanmaların büyük bir kısmını cam kesileri oluşturmakta¬dır. El, kol, bacak gibi organlara gelen sinirler kaza sonrası yaralanabilmektedir. Median sinirin bilek seviyesinde yüzeyselleşmesi nedeni ile intihar girişimi ve alkollü iken cama vurma en çok hasar yaptığı bölgedir.

Hastalık Sorgulama Programı