Bilgi
Hipoglisemi belirtileri açlık hissi, huzursuzluk, bilinç bulanıklığı ya da bilinç kaybı, nöbet, ellerde titreme ve terlemedir. Hipoglisemi tedavi edilmezse vücutta kalıcı nörolojik hasarlara ve hatta ölüme neden olabilir.
Sebep
İnsülin reaksiyonu, şeker hastalığı nedeni ile insülin kullanan hastalarda, insülinin fazla gelmesi sonucu kan şekerinin düşmesi olarak tarif edilebilir. Özellikle beyin ve kalp gibi yaşamsal organların temel enerji kaynağı şekerdir. Kan şekerindeki ani düşüşler, bu organların çalışmasını anında etkiler.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, kullandığı ilaçların, insülin dozlarının, uygulama saatleri ve şeklinin, diyet alışkanlıklarının öğrenilmesi ve fizik muayene ile tanı konabilir.
Etken
İnsülin tedavisinin yüksek dozda uygulanması veya normal dozda insülin alındıktan sonra hiç bir şey yenmemesi ya da böbrek yetmezliği gibi nedenlerden dolayı insülinin yıkılamaması sonucu normalden daha uzun etki etmesi nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur.
Tedavi
Hipoglisemi tedavisini iki şekilde ele alabiliriz. Biri şekerin düşmesi üzerine acil müdahale, diğer aşama ise altta yatan ana nedenin tedavisidir. İlk müdahalede genellikle şeker yenmesi ya da meyve suyu içilmesi ile giderilebilir. Daha ciddi şikayetler ortaya çıkmışsa ve ağızdan şeker alınması mümkün olmuyorsa Glukagon iğnesi yapılması gerekebilir. Burada altta yatan neden araştırılmalı ve sorun dozun fazla gelmesi ise doz azaltılmalı, insülin sonrası öğün atlama ise bu ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için sizi takip eden hekim ile mutlaka görüşmelisiniz.
Risk
İnsülin uygulamalarının uygun şekilde, zamanında ve dozunda olmasına özen gösterilmelidir. Hasta, ara öğünler dahil diyet önerilerine uymalıdır. İnsülin kullanan ve sık hipoglisemi yaşayanların, yanlarında glukagon iğnesi taşıması da hayati önemdedir.

Hastalık Sorgulama Programı