Brakiyal Pleksus Sinir Yaralanması


Bilgi

Brakiyal pleksustaki sinirler, omuz kürek kemiği ve kol kaslarının hareket etmesini ve his duyusunu sağlar. Bu sinirlerin basıya uğraması veya travma sonucu zedelenmesi, kürek kemiği, omuz, dirsek, el bileği, el ve el parmak kaslarınında ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlüğe neden olur.

Sebep

Omurilikten çıkan sinir köklerinin koltuk altı bölgesinde birbirleri ile bağlantı oluşturması ile meydana gelen büyük sinir topluluğuna brakiyal pleksus,denir. Bu sinir ağının travmaya bağlı hasarlanması durumudur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene.

Etken

Çocuklarda, brakiyal pleksus yaralanmaları sıklıkla doğum sırasında oluşur. Erişkinlerde en sık zedelenme nedenleri spor yaralanmaları, düşmeler ve araba kazalarıdır. Torakal çıkış sendromu, ışın (radyasyon), tümör yayılımı, brakiyal nöritis (sinir iltihabı) ve basıya neden olan anevrizma (damar balonlaşması) da yaralanmaya neden olabilir.

Tedavi

Fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Bu hastalarda tedavinin esasını rehabilitasyon oluşturur. Tedavide amaç sağlam kaslarda kontraktür (büzüşme) oluşumunu engellemektir. Brakiyal pleksus yaralanmalarında eklem hareket açıklığını korumaya yönelik egzersizler çok önemlidir.

Risk

Bu yaralanmaların çoğu doğum sırasında omuz ve boyundaki sıkışmalardan kaynaklanmaktadır. Özellikle iri doğan bebeklerde daha sık görülür. Uzamış doğum, 4000gr üzerinde doğum ağırlığı, omuz gelişi, annede yapısal darlık, makat geliş, annenin 20 yaşından küçük olması ve evde doğum yapılması gibi nedenler bu yaralanmalarda çok büyük risk faktörleridir. Erişkinlerde spor yaralanmalar ve araba kazaları önemli risk faktörleridir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı