Bilgi
Şiddetli ağrı ile beraber kolda şekil bozukluğu ve şişlik ilk belirtilerdir. Hastalar kollarını kaldırmaz ve kırık uçlarının yer değiştirdiği olgularda kırık kolda kısalık görülebilir. Eğer radyal sinirde hasar oluşursa, hastalar el bileklerini yukarı kaldıramazlar.
Sebep
Omuz eklemi ile dirsek arasına üst kol, dirsek ile el bileği arasına da ön kol denir. Üst kol humerus kemiğinden oluşmaktadır ve genellikle direk darbelerle kırıklar görülmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Öykü, fizik muayene ve direk grafilerle tanı konulabilmektedir.
Etken
Genellikle direkt darbeler sonucu kırılır. Ancak epilepsi (sara) nöbetleri ya da bilek güreşi, Amerikan futbolu gibi spor müsabakalarında da humerus kırıkları görülebilir.
Tedavi
Radyal sinir hasarı veya damar yaralanması varsa, kırık uçları birbirinden ayrık vaziyette ise veya açık kırık varsa ameliyat ile tedavisi gereklidir. Diğer durumlarda humerus kırıklarının tedavisi alçı ya da atele alınması suretiyle yapılabilir.
Risk
Kemik erimesi (osteoporoz), Paget hastalığı, kemik tümörü ve osteomiyelit (kemik enfeksiyon) varlığında humerus kırığı riski artmaktadır. Humerus kırıkları 50-60’lı yaşlarda daha sık görülmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı