Kırık - Üst Kol


Bilgi

Şiddetli ağrı ile beraber kolda şekil bozukluğu ve şişlik ilk belirtilerdir. Hastalar kollarını kaldırmaz ve kırık uçlarının yer değiştirdiği olgularda kırık kolda kısalık görülebilir. Eğer radyal sinirde hasar oluşursa, hastalar el bileklerini yukarı kaldıramazlar.

Sebep

Omuz eklemi ile dirsek arasına üst kol, dirsek ile el bileği arasına da ön kol denir. Üst kol humerus kemiğinden oluşmaktadır ve genellikle direk darbelerle kırıklar görülmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Öykü, fizik muayene ve direk grafilerle tanı konulabilmektedir.

Etken

Genellikle direkt darbeler sonucu kırılır. Ancak epilepsi (sara) nöbetleri ya da bilek güreşi, Amerikan futbolu gibi spor müsabakalarında da humerus kırıkları görülebilir.

Tedavi

Radyal sinir hasarı veya damar yaralanması varsa, kırık uçları birbirinden ayrık vaziyette ise veya açık kırık varsa ameliyat ile tedavisi gereklidir. Diğer durumlarda humerus kırıklarının tedavisi alçı ya da atele alınması suretiyle yapılabilir.

Risk

Kemik erimesi (osteoporoz), Paget hastalığı, kemik tümörü ve osteomiyelit (kemik enfeksiyon) varlığında humerus kırığı riski artmaktadır. Humerus kırıkları 50-60’lı yaşlarda daha sık görülmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı