Biseps Tendon Rüptürü

Bilgi
Yırtık nedeniyle pazu kaslarında güçsüzlük, ağrı, kas içi kanama (hematom) ve şekil bozukluğu ortaya çıkabilir.
Sebep
Omuz bölgesi önemli yapılardan biri olan biseps tendonu, pazu kasının (biseps kası) omuz kemiğine bağlanmsını sağlayan güçlü bir tendondur. Kolun havaya kaldırılması (abduksiyonunda) esnasında humerus başının yukarıya kaçışını önler. Bu tendonun zorlanmaya bağlı yırtılmasıdır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, travma öyküsü, fizik muayene, omuz eklemi ve pazu kasına dair muayene testleri, direk grafiler ve gereğinde artroskopi.
Etken
Sporcularda ve baş üstü zorlu aktivitelerle çalışan insanlarda ani yüklenmeler nedeniyle biseps tendonunda yırtılma görülebilir.
Tedavi
İleri yaşta, düşme sonrasında olan tek başına biseps yırtıklarına yaklaşım çoğu zaman izlem, ağrı kesici ilaç tedavileri ve rehabilitasyondan ibarettir. Aktif yaşam beklentisi olan hastalarda, mesela profesyonel sporcularda ise beklentiler ancak cerrahi tedavi ile karşılanabilir.
Risk
Sporcular ve baş üstü zorlu aktivitelerle çalışan insanlar risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı